Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

majko.sk
Označenie inzercie
Miloš Majko

Označenie inzercie

  Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia Nahorny Karabach
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Jordansko Izrael
Označenie inzercie
Expedicia DONBAS 2016
Označenie inzercie
Expedicia DONBAS 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedícia Moldavsko - Podnestersko - Ukrajina   2015
Označenie inzercie
Obcan rozhodni -MAJKO
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Historické fotografie
Sereď
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie
Linky
Videá

Akú úlohu zohral Jaroslav Čomaj pri Sviečkovej manifestácii?

200

Každoročne koncom marca na výročie  Sviečkovej manifestácie konanej v roku  1988 v Bratislave, sa aj v našom médiu obnovuje diskusia ne tému účastníkov tejto protikomunistickej protestnej akcie a to z obidvoch strán. Jednej strany - verejnou bezpečnosťou a   ŠTB, teda vtedajším režimom perzekuovaných  kľudne demonštrujúcich občanov  a strany druhej, tých, ktorí ľudí perzekuovali a dokonca na nich nechali namieriť vodné delá, resp. vodu z polievacích áut.

Každoročne sme v médiu konfrontovaní s názormi na obidve skupiny. A to najmä preto, lebo práve v Seredi žijú aj občania vtedy protestujúci a aj jeden z bývalých príslušníkov  vtedajšej  ŠTB. V čase konania manifestácie, Jaroslav Čomaj  pracoval na príslušnom  Národnom výbore a mal to byť práve on, kto cez megafón vyzýval prítomných demonštrujúcich  k rozídeniu sa.

Pripomeniem niečo z článku k Sviečkovej menifestácii  a komunikáciu s Jaroslavom Čomajom z minulého roka:

Dlhodobo tvrdím, že Slovensko sa adekvátne nevysporiadalo so svojou minulosťou z pred roka  1989 - dnes je štvrť storočie od tejto doby, internet priniesol veľa informácií dovtedy len veľmi ťažko zistiteľných a ľudia sa už vedia oveľa lepšie v nich orientovať. Je to správne a aj to by malo byť dôvodom na objasnenie vecí, ktoré nie sú každému známe a to hlavne tam, kde je história citlivo spojená so súčasnosťou.

Neprináleží nám robiť závery, tobož súdy vo veciach, o ktorých máme stále nedostatok informácií. Preto sme sa v tejto veci rozhodli požiadať riaditeľa ZŠ pána Čomaja o zaujatie stanoviska. Poštu uverejňujeme kompletnú a bez úprav:

reporter24 reporter24@reporter24.sk
12:46 (pred 3 hodinami)
 
Dobry den pan Comaj,

uz po niekolko rokov  hlavne pri vyroci  Svieckovej  manifestacie  prebieha na  SOL ziva diskusia  na temu osoby  riadiaceho dostojnika  STB, ktorym ste podla informacii medii i diskutujucich mali by Vy.

V sucasnoti sa objavuju prispevky:
Ak je to pravda tak z moralneho hladiska tam nema p. Čomaj co robit a je jedno ci ako riaditel alebo ako ucitel ci trener,toto je vizitka vedenia mesta a poslancov. Je to hnus.
Mozno je otazne ci je aj hospodarnost skoly pod jeho vedenim az v takom poriadku ako sa to prezentuje.
Mozno na uvod sa treba pozriet napriklad na najomne za prenajate priestory garaze na pneuservis. Ci to nahodou nieje polovica na zmluvu a polovica niekomu keš .

alebo:
Som toho názoru že príslušník ŠTB nemal mať právo po roku 1989 byť štátnym zamestnancom alebo kandidátom na verejnú funkciu pre štát. Viete si predstaviť že by v Nemecku 15 rokov po vojne bol riaditeľom školy veliteľ zásahovej jednotky Gestapa?

pripadne:
Som presvedčený ,že presne vedia ,čo za riaditeľa tam majú. Podľa nich je asi najlepší ,lebo ako povedali naši poslanci- mestský ,má tam poriadok. Vieme ,že on používa svoje praktiky z predchádzajúceho obdobia. kamerový systém na škole - protizákonne umiestnený ,je tam stále aj keď zákon o Ochrane osobných údajov platí niekoľko mesiacov. Treba sa spýtať na to priamo primátora a samozrejme aj pána riaditeľa ,čo to má za minulosť. PS do takej funkcii ,ako bol p.Čomaj v štb sa nastupovalo DOBROVOĽNE !!!

Mame zato, ze Vy ako riaditel ZS by ste mali zaujat  stanovisko k predmetnej veci verejne a vysvetlit ako ulohu svojej osoby  (ak sa nejedna o zhodu mien) pri predmetnej Svieckovej manifestacii, tak dalsie obvinenia, ktorymi diskutujuci  Vasu osobu atakuju.

Zastavate riadiacu funkciu v skole, ktoru navstevuju stovky deti obcanov mesta a myslim si, ze pochybnosti rodicov o jej vedeni je nevyhnutné  bud potvrdit, alebo vyvratit.

Pan Comaj,
radi Vam ponukame moznost  obyvatelom mesta a citatelom zaujat stanovisko ako pred kamerou, tak pisomnou formou.

Dakujeme.

Za  SOL. Milos Majko

Odpoveď Jaroslava Čomaja:

PaedDr. Jaroslav Čomaj - Riaditeľ" prostredníctvom domény reporter24.sk

14:03 (pred 2 hodinami)
komu: reporter24
Vážený pán Majko,

ďakujem Vám za Vašu ponuku vyjadriť sa, ale priznám sa, že necítim žiadnu potrebu vyjadrovať sa k žlčovitým výplodom jedného, či dvoch ľudí (nakoniec Vy to dobre viete podľa IP adries). V súčasnej dobe je dosť špiny v médiách aj pri prebiehajúcej prezidentskej kampani a zdá sa, že niektorí ľudia sa v takýchto veciach priam vyžívajú. Nie je naozaj moja šálka kávy. Mám radšej normálnu prácu a nenechám sa zatiahnuť do týchto špinavých hier. Ak by mal ktorýkoľvek z rodičov "pochybnosti o vedení školy" tak ako píšete, môže ma kedykoľvek navštíviť, tak ako to rodičia bežne robia.

S pozdravom

J.Čomaj

Osobne považujem šancu vysvetliť občanom minulosť a uzatvoriť tému trvale vyjadrením pána Čomaja za zbytočne premrhanú.

SOL nemá záujem na živení témy každým rokom, no občania nepochybne nezabúdajú. Myslím si, že skôr či neskôr bude táto téma diskutujúcimi  otvorená znovu  a sama sa neuzatvorí nikdy.

- - -

A nezabudli ani v tomto roku. A to je dobre. Nič dôležité z histórie ktorá ovplyvňovala osudy ľudí, by do zabudnutia upadnúť nemalo.
 

Z dnešnej diskusie pod rok starým článkom:

občan | 25-03-2015 08:31:14 |
pán majko zase prešiel jeden krásny rok od debaty na týchto stránkach keď ste napísali že máte materiály o p. čomajovi to že ten človek sa hrá na mŕtveho chrobáka a tieto dni bude zalezený vo svojej diere to všetci vedia, možno aj to že všetci na to kašlú ale že skončí na dôchodku ako vážený občan Eštébak za super dôchodok ktorý si udelí sám ako riaditeľ to možno nevedia , ale máte tu jedno heslo že mlčiaci ľudia sú najhorší treba si to aspoň pripomenúť na minulosť nezabúdať a on má toho na rováši oveľa viac ako nejakú manifestáciu napr. dôvod odchodu s ŠTB je tá najväčšia škvrna v jeho živote.


Z minuloročnej diskusie by sme mohli toho vybrať oveľa viac.

Dnes som mal asi tri štvrte hodinový telefonát podľa obsahu jedného z naozaj veľmi dobre informovaných občanov mesta, ktorý sa týkal ako nedávnej minulosti  a fungovania  školy, športu, tak konania viacerých funkcionárov a volených zástupcov. Ale o tom v inom článku, možno dokonca v diskusii.

Tento materiál je totiž o Sviečkovej  manifestácii a Čomajovej úlohe v jej priebehu.

- - -
Už v minulom roku som sa snažil získať podrobné a  hlavne autentické materiály o manifestácii, resp. o úlohe Jaroslava Čomaja na tejto dnes už historickej udalosti.

Ako som uvedol vyšie, minulý rok som s panom Čomajom v tejto veci komunikoval ako e-mailom, tak telefonicky. V telefonáte mi prisľúbil stretnutie, aj keď vyjadrenie sa k veci na kameru odmietol. K stretnutiu však nedošlo a tému účasti riaditeľa ZŠ na Sviečkovej manifestácii  prekryli iné témy. Napríklad voľba riaditeľov na ďalšie obdobie. Priznám sa, že trošku som sa spoliehal na to, že pri výbere  bude zohľadnená  aj minulosť každého uchádzača. Či bola alebo nie, neviem. V každom prípade však Jaroslav Čomaj je riaditeľom   ZŠ Fándlyho znovu. Keď to vyhovuje rodičom, vedeniu mesta ako zriaďovateľovi, poslancom MsZ i rodičovskej rade, nevidím dôvod, prečo by to malo vadiť zrovna mne. S J. Čomajom bola korektná spolupráca viac menej vždy a aj dnes mi mobil bez problémov  zdvihol. Opätovne však odmietol ke  svojej minulosti poskytnúť stanovisko na kameru. Vyjadril sa, že sa venuje basketbalu, teší sa z výsledkov športovcov, venuje sa škole a práci.


Na moju poznámku že verejnosť má právo na pravdivé informácie a na vyjadrenie aj jeho, nakoľko je riaditeľom  ZŠ  reagoval v zmysle, že nemá záujem o zapájanie sa do štvavých debát. Rozhovor parafrázujem a skutočne nevidím dôvod  z mojej strany  riaditeľa školy prenasledovať a za každú cenu žiadať ho o to, čo podľa mňa mal verejnosti povedať už dávno.

Mám zato, že počas dvoch rokov  sme sa snažili J.Čomajovi dať priestor na vyjadrenie dostatočne intenzívne. Ročné čakanie na vyjadrenie by malo byť dostatočné.

Zvykne sa hovoriť, že listinné materiály sú najdôležitejšie. Preto bez akýchkoľvek emócií a bez postranných úmyslov uverejňujeme to, čo nám ponúkol historický archív. Ide o písomnosti, v ktorých pozorný čitateľ nájde nepochybne  poodnetné informácie.

Všetko ostatné nechávame na čitateľoch a občanoch mesta, v ktorom žijú aj tí, ktorí boli  na manifestácii bití a polievaní studenou vodou a aj ten, kto bol súčasťou represívnych zložiek, ktoré  svojim občanom túto "slasť"  z pozície vtedajšej moci zabezpečili...

- - -

Zdroj písomností:

Archív NR SR – Komisia na dohľad prešetrenia zásahu ZNB proti zhromaždeniu veriacich, záznam napísaný v odbore prokurátorského dozoru v netrestnej oblasti Generálnej prokuratúry SSR dňa 14. 12. 1989 s J. Čomajom.

 

Časť 2. budeme publikovať v súvislosti s rozhovorom s odborníkom na predmetnú problematiku.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Zdroj: archiv NR SR
200
Autor: Zdroj: archiv NR SR
200
Autor: Zdroj: archiv NR SR

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Zdroj: archiv NR SR

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
Foto Atelier Majko
Označenie inzercie
Reporter24.sk - Slovenský spravodajský portál - internetová televízia
Označenie inzercie
Považie On Line
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Označenie inzercie
BEZPECNE MESTO
Označenie inzercie
Bratislava nahlas
Označenie inzercie
Sered On Line
Označenie inzercie
Ján Budaj
Označenie inzercie
INFOSLOBODA
Označenie inzercie
Bratislava Live
Označenie inzercie
Orava-Kysuce
Označenie inzercie
CYKLOCESTOVANIE
Označenie inzercie
Novohrad a Podpolanie
Označenie inzercie
Policia On Line
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie

Milos Majko

Create Your Badge
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
Cestovanie 4
Označenie inzercie
Bottom panel

© majko.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na majko.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign

BEZPECNE MESTO
Označenie inzercie
Obcan rozhodni
Označenie inzercie
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie