Archeológovia zaznamenali ďalí významný objav pri Múre nárekov - (hebr. הכותל המערבי, ha-Kotel ha-ma'aravi)
Jeruzalem / Izrael (hebrejsky: יִשְרָאֵל, Jisra'el; arabsky: إسرائيل, 'Isrā'īl) | A 2000 rokov staré hlinené pečatidlo neďaleko známeho Múru nárekov v historickej časti Jeruzalema nali archeológovia, ktorí tento unikátny nález následne oznámili svetu. Pečatidlo je tvaru gombíka a obsahuje armejsky napísané slová " Čisté od Boha", čo má podža odborníkov znamena, e slúilo na osvedčovanie obetných potravín či zvierat nosených do chrámu. U týchto predmetov bolo nevyhnutné, aby boli "čisté", keďe podža tvrdení historikov, boli súčasou rituálnych obradov. Práve tento nález má by prvým dôkazom uvedených aktivít, ktoré boli popisované u v starovekých textoch.
- - -
Múr nárekov alebo Západný múr (hebr. הכותל המערבי, ha-Kotel ha-ma'aravi) je pozostatkom západnej časti vonkajej hradby, ktorá ku konci obdobia druhého jeruzalemského chrámu obklopovala Chrámovú horu. Dnes je to najposvätnejie miesto idov a zároveň miestom smútku nad zničením Chrámu.
K Múru nárekov prichádza mnoho pútnikov z celého sveta, aby tu vyslovili svoje modlitby, ktoré zároveň, napísané na kúsku papiera, vkladajú do trbín múru.
Múr nárekov je súčasou opevnenia posvätného komplexu uctievaného veriacimi z celého sveta. Pred príchodom k nemu musia záujemcovia prejs bezpečnostnými prehliadkami.
Múr nárekov je pozostatkom vonkajích hradieb jeruzalemského chrámu, ktoré nechal rozíri Herodes Vežký. Po zničení Jeruzalema rímskym vojskom v Prvej idovskej vojne (roku 70) zostala väčina múrov zborená pod úroveň terénu, okrem Múru nárekov a Malého múru. Mnohé časti hradby sú dnes často súčasou domov v moslimskej tvrti, ktoré sú pristavené k Múru.
Podža rabínov vak echina (Hospodinova prítomnos) i po zničení Chrámu zostala na mieste Múru nárekov, čím sa zachovala posvätnos miesta. Keďe echina nie je viazaná na existenciu chrámu, nie je ciežom väčiny idov jeho obnovenie o to viac, e na mieste Chrámu dnes stoja moslimské meity.
História modlitieb
Prvá zmienka o smútočných modlitbách idov na tomto mieste sa nachádza v rozprávaní pútnika z Bordeaux, ktorý do Jeruzalema dorazil v roku 333:
| Nachádzajú sa tu dve Hadriánové sochy a neďaleko nich dierovaný kameň, ku ktorému kadoročne prichádzajú idia a pomazávajú ho olejom. So stonaním nad sebou nariekajú, trhajú svoje aty a tak odchádzajú. | |
O výke dierovaného kameňa nie je nič známe, okrem jeho polohy, ktorá bola v miestach juhozápadného rohu Chrámovej hory. V rovnakom období bolo pre idov stanovené obmedzenie ohžadom Jeruzalema a tí sa zhromaďovali na úpätí Olivovej hory, z ktorej bola Chrámová hora viditežná. idia pripisovali jedinečnú hodnotu práve Západnej stene, pretoe práve z nej vystupoval vežkňaz a jeho pomocníci pri obetovaní celopalu v čase Chrámu.
V roku 638 bol Jeruzalem dobytý moslimami a Chrámová hora bola opä upravovaná boli na nej vybudované meity, ktoré tam stoja dodnes. Sultán dovolil idom býva v Jeruzaleme a práve v tomto období vznikla tradícia modlitieb pri hradbe Chrámovej hory.
Obvyklé pomenovanie Múr nárekov je prevzaté od Arabov, ktorí toto miesto takto pomenovali podža idov, ktorí sa k múru prichádzali modli a oplakáva zničenie Chrámu. V hebrejčine sa pouíva názov Západný múr.
Benjamín z Tudely, ktorý navtívil Jeruzalem na konci 12. stor., pripomína miesto oproti Skalnému dómu: západný múr, jediný z múrov, ktorý bol v Chráme vo svätyni, nazývajú Brána milosrdenstva a prichádzajú k nemu idia, aby sa tam modlili o pomoc. Podobný popis sa objavuje v knihe Jeruzalemská cesta, napísanej v roku 1333. Prvá hodnoverná zmienka o Múre nárekov pochádza z roku 1488. Po dobytí Jeruzalema Osmanmi (1517) prikázal sultán prestava mesto a povzbudil idov, vyhnaných v roku 1492 zo panielska, aby sa usadzovali v Izraeli. Preto mohli mnohí idia prichádza k Múru a urobi z neho trvalé miesto modlitby.
Obdobie po esdňovej vojne
Múr nárekov preiel počas esdňovej vojny pod vládu Izraela a od tej doby je znovu, po dvoch desaročiach jordánskej nadvlády, počas ktorej mali k nemu idia zakázaný prístup, prístupná idom i neidom. Po vojne bola zbúraná tvr Mugrabi, ktorá stála naproti Múru a na jej mieste bolo vybudované námestie pre modliacich návtevníkov. Priestor námestia pri Múre je povaované za synagógu a tak sa pri vstupe vyaduje pokrývka hlavy.
Zdroj: Wikipedia
- - -
Múr nárekov je súčasou opevnenia posvätného komplexu uctievaného veriacimi z celého sveta. Pred príchodom k nemu musia záujemcovia prejs prísnymi bezpečnostnými prehliadkami.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateža novín ide o pokus zachova určitú formu vožnej komunikácie nezneuívajte túto snahu na osočovanie kohokožvek, na ohováranie či írenie údajov a správ, ktoré by mohli by v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi uívatežmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov uívatežov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tie IP adresy uívatežov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závaného poruenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vyda túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, e kadý uívatež za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môe zmaza príspevky, ktoré budú poruova pravidlá diskusie, prípadne budú obsahova reklamu, alebo ich súčasou budú reklamné odkazy. Vydavatež novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









