Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Miloš Majko

Označenie inzercie

  Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia Nahorny Karabach
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Jordansko Izrael
Označenie inzercie
Expedicia DONBAS 2016
Označenie inzercie
Expedicia DONBAS 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedícia Moldavsko - Podnestersko - Ukrajina   2015
Označenie inzercie
Obcan rozhodni -MAJKO
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Historické fotografie
Sereď
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie
Linky
Videá

Nielen 47%-né navýšenie financií na opravu škôlky bolo preberané na zastupiteľstve

Miloš MajkoDátum09. 07. 2016 22:50:02TémaAKTUALNE TÉMY
200

Šintava /  V poslednom článku z Obecného zastupiteľstva konaného 27.6.2016 sme sa venovali hlavne neopodstatnenému zvýšenému platu starostu obce a jeho trúfalosti navrhnúť si navýšenie platu až o 50%. Je čas pozrieť sa podrobnejšie na ďalšie body prerokované na OZ, ktoré možno nie sú až také zaujímavé ale pre chod obce sú mimoriadne podstatné. Nová legislatíva týkajúca sa komunálneho odpadu je povinná aj pre obec Šintava, čo starosta Holička tentokrát pochopil správne. Zatiaľ to vyzerá tak, že tento zákon porušiť neplánuje. Bolo prijaté Všeobecne záväzné nariadenie o nakladaní s komunálnym odpadom, ktorý ustanovuje nové pravidlá, ktoré sa budú týkať všetkých občanov Šintavy. Dostatočne podrobné informácie môžete získať vypočutím si nezostrihaného videa z rokovania OZ.

Zaujímavá bola správa hlavnej kontrolórky, ktorá predložila poslancom správu o vykonanej kontrole zaoberajúcu sa možným porušením štatútu obce, ktorý konštatuje, že investície nad 5000  Eur musia byť schválené zastupiteľstvom. Starosta Holička aj v tomto prípade podľa vykonanej kontroly významným spôsobom porušil štatút obce a v niekoľkých prípadoch rozhodoval o investíciách nad 5000 Eur svojvoľne sám, bez ich schválenia Obecným zastupiteľstvom. Otázkou je, do akej miery došlo k porušeniu pravidiel v nakladaní s verejnými finančnými prostriedkami ba dokonca či nedošlo k zneužitiu jeho právomocí, čo by opätovne mohlo minimálne zaváňať trestnoprávnou zodpovednosťou. O tejto veci špekulovať považujeme za zbytočné, zatiaľ to ani poslanci OZ do tejto roviny nepoložili, no nedá sa vylúčiť že sa nájde aktívny občan, ktorý si súvislosti za posledný minimálne rok pospája a požiada prokuratúru o prešetrenie, či uvedeným postupom nedošlo k spáchaniu trestného činu.

Obyvatelia obce by sa mohli zaujímať aj o náklady spojené s dobudovaním Materskej školy, pri ktorých spoluúčasť obce z predpokladaných 5% bola nakoniec viac ako 47% - aspoň taká informácia na rokovaní OZ odznela. Pozor ! Určite nikto nespochybňuje nevyhnutnosť predmetnej investície, otázkou ale je, či bola príprava projektu dostatočná keď k takémuto vážnemu prešľapu došlo. Toleroval by to kompetentný človek aj v prípapade že by sa jednalo o jeho stavbu a osobné finančné prostriedky? Bola za takto spackanú prípravu vyvodená zodpovednosť voči konkrétnym osobám, alebo došlo iba k jednoduchému navýšeniu platu? (za trest)

Za prekvapenie rokovania považujem navrhnutie odmeny hlavnej kontrolórke zo strany poslanca Jána Šimulčíka. Vlastne, až také prekvapenie to nemusí byť, nakoľko výkonom kontroly odhalila naozaj vážne pochybenia starostu. Za problém považujem to, že kontroly museli byť vyžiadané poslancami a neboli vykonané z iniciatívy samotnej kontrolórky. Nabudúce to bude možno lepšie.

Pre veci menej znalých pripomínam, že odmenu hlavnej kontrolórke nemôže udeliť starosta ale výlučne poslanci OZ, nakoľko sa jedná o jediného "zamestnanca" poslancov a kontrolný orgán, ktorý slúži a podlieha poslancom na kontrolu vedenia obce a nakladania s verejnými finančnými prostriedkami. V skutočnosti sa teda jedná o kontrolórku Obecného zastupiteľstva a nie Obecného úradu, ktorý má ona v náplni práce kontrolovať. Nezávislosť hlavného kontrolóra v obci je mimoriadne dôležitým prvkom v transparentnej samospráve. Z uvedeného teda vyplýva, že prípadný neporiadok s verejnými finančnými prostriedkami v obci je zlou vizitkou nielen vedenia obce ale aj neschopného kontrolóra (platí to obecne).

Pri dlhodobom  sledovani obecných zastupiteľstiev som si všimol  správanie sa starostu v momente, kedy pravdepodobne nemá odborné argumenty. Vlastnú neschopnosť si kompenzuje útokmi na diskutujúcich či ľudí s inými názormi a to bez príslušnej odbornej argumentácie zväčša odbije s tým, že veci oponent nerozumie. Trošku som sa pýtal a zistil som, že poslanci OZ majú maturitu (dokonca z matematiky) od mladých čias a teda  od pána starostu dlhšie o niekoľko desaťročí  nehovoriac o vyššom vzdelaní.

Sedieť medzi občanmi umožňuje iný pohľad na vec, ako sedenie za predsedníckym stolom. Zrejme sa k poslancom a starostovi počas rokovania nedostáva až príliš často sa opakujúce vykrikovanie zamestnankyne Obecného úradu, ktorá si evidentne mýli svoju pozíciu a okrikuje dokonca poslancov Obecného zastupiteľstva. V tejto súvislosti ma napadá, či starosta obce - keďže ju na nevhodné správanie ani raz neupozornil - nie je tak trochu pod "papučou" zo strany radových úradníčok v obci. Keď si toto dovoľuje zamestnankyňa verejne pred občanmi, poslancami a kamerou na OZ, neviem si predstavovať ako sa správa na Obecnom úrade.

V interpeláciách sa poslanec Ján Šimulčík opýtal starostu, ako mal vnímať jeho výroky na jeho osobu, keď po aprílovom zasadnutí mu starosta povedal: "Janko, ešte srdiečko ťa bude bolieť".  Starosta daný výrok nespochybnil a skonštatoval, že keď to poslanec vnímal ako útok tak sa za ňho ospravedlňuje.

Z predchádzajúceho krátkeho článku pripomeniem už druhý zbabelý útek starostu obce Šintava Miroslava Holičku pred otázkami občanov, ktorí sa mu mesačne skladajú na mzdu vo výške viac ako 2000 Eur po minulom zastupiteľstve dokonca navýšenú o 5% resp. 25%. Čiastočným ospravedlnením ďalšieho starostovho úteku pred občanmi by bola jedine tak oslavná párty konaná pri príležitosti zvýšenia jeho platu v čase, kedy boli odhalené pravdepodobne najväčšie priekaky v obci.

Dokedy budú poslanci OZ tolerovať jedinú možnosť  občanov klásť starostovi oprávnené otázky a to pri jeho zbabelých útekoch z rokovacej sály?

Poznámka na záver pre občanov:

Za zvýšenie platu starostovi obce Holičkovi hlasovali títo poslanci:   Klokner, Lipovský, Matulová, Matušica, Mizerová, Polák


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
Foto Atelier Majko
Označenie inzercie
Reporter24.sk - Slovenský spravodajský portál - internetová televízia
Označenie inzercie
Považie On Line
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Označenie inzercie
BEZPECNE MESTO
Označenie inzercie
Bratislava nahlas
Označenie inzercie
Sered On Line
Označenie inzercie
Ján Budaj
Označenie inzercie
INFOSLOBODA
Označenie inzercie
Bratislava Live
Označenie inzercie
Orava-Kysuce
Označenie inzercie
CYKLOCESTOVANIE
Označenie inzercie
Novohrad a Podpolanie
Označenie inzercie
Policia On Line
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie

Milos Majko

Create Your Badge
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
Cestovanie 1B
Označenie inzercie
Bottom panel

© majko.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na majko.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign

BEZPECNE MESTO
Označenie inzercie
Obcan rozhodni
Označenie inzercie
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie