Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Miloš Majko

Označenie inzercie

  Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia Nahorny Karabach
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Jordansko Izrael
Označenie inzercie
Expedicia DONBAS 2016
Označenie inzercie
Expedicia DONBAS 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedícia Moldavsko - Podnestersko - Ukrajina   2015
Označenie inzercie
Obcan rozhodni -MAJKO
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Historické fotografie
Sereď
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie
Linky
Videá

Transparentná samospráva iba ako otrepaný slogan?

Miloš MajkoDátum24. 01. 2014 10:51:00TémaŠKOLA DEMOKRACIE
159

V utorok 21.1.2014 sa konalo riadne plánované zasadanie športovej a školskej komisie pri MsZ v Seredi. Podstatné body programu zasadania boli:

-         Posúdenie žiadostí o dotácie z verejných zdrojov a ich prerozdelenie jednotlivým žiadateľom (TJ, športové kluby,školy, OZ,..)

-         Prerokovanie návrhu na ocenenie športovcov mesta Sereď (predkladá ŠKF Sereď a Cykloklub AB Sereď)

-         Prerokovanie a schválenie kritérií na udeľovanie ocenení pedagógom pri príležitosti dňa učiteľov v r.2014

-         Prerokovanie a schválenie časového harmonogramu na Výberové konanie kandidátov na obsadenie funkcií Riaditeľov škôl a školských zariadení v r.2014  ktorých zriaďovateľom je mesto Sereď

Spravidla je pri hlasovaní poslancov na riadnom zasadaní MsZ pri definitívnom schvaľovaní navrhovanej čiastky členmi komisie taká prax, že poslanci schvália to, čo komisia navrhne. Len výnimočne sa stáva, že na rokovaní príde ešte ku nejakej zmene. Občan pri verejnom prerokovávaní poslancami sa tak nedozvie zdôvodnenie, ako komisia dospela k predloženému návrhu.

Návrh príslušnej  komisie o prerozdelení prostriedkov spravidla neobsahuje zdôvodnenie. Preto o priebeh a prácu tohto zasadania komisie prejavili záujem traja občania nášho mesta a jeden aktivista ZOMOS-u a zástupca SoL. (Ich pohľad na postup členov komisie si môžete pozrieť v priloženom videu).

Všetci predložili písomnú žiadosť o účasť na zasadaní spomenutej komisie so štatútom pozorovateľa. Záverečnému stanovisku komisie o účasti pozorovateľov predchádzala aj prítomnosť p. primátora a viceprimátora (?!).  O dôvodoch jeho prítomnosti špekulovať nebudeme.

Následne sa hlasovaním komisia zhodla na tom, že ani jeden z občanov na jej rokovanie vpustený nebude. Pred komisiu boli postupne volaní jednotliví žiadatelia osobitne a bol im verdikt komisie oznámený jej predsedom.

O tom, či členovia komisie postupovali  v súlade so zákonom o obecnom zriadení prinesie SoL samostatný článok.

- - -

Občanov, ktorým členmi komisie nebola umožnená účasť na rokovaní komisie, sme sa na ich pocity spýtali priamo v budove  MsÚ a predseda komisie na základe prísľubu sa na kameru  vyjadril následne. Viceprimátora mesta sme zastihli a vyspovedali pri jeho kancelárii, keď sa občania chceli rozprávať s primátorom mesta  (pozval Miloša Majku individuálne), no následne  po krátkej výmene názorov požiadal o zaslanie otázok vopred e-mailom. To sme urobili. Odpovede samozrejme uverejníme po ich doručení.

Zatiaľ v tomto materiáli uverejňujeme stanoviská občanov. Ich vyjadrenia nájdete aj na videu.

Osobnou prítomnosťou a písomnou žiadosťou sme dňa 21. januára 2014 podporili oprávnenú žiadosť občana Ivana Sklenára zo Serede. V podstate išlo o to, aby rokovanie Komisie o prideľovaní dotácií z verejných zdrojov bolo transparentné a neprebiehalo utajene za zatvorenými dvermi.
Bohužiaľ, komisia hlasovaním nedovolila nikomu, aby bol prítomný na jej zasadnutí. Vedenie samosprávy v Seredi sa odvolalo na rokovací poriadok, ktorý ide nad rámec zákona a teda je v rozpore s ním. Preto sme v mene ZOMOS požiadali predsedu komisie, aby nám vysvetli na základe akého zákona odmietla komisia rokovať verejne o prerozdeľovaní verejných financií dotovaným subjektom. Pred komisiou som sa po oznámení zamietavého stanoviska k mojej pozorovateľskej účasti na rokovaní vyjadril nasledovne:"Kto nemá čo skrývať, nemusí pred ľuďmi zatvárať dvere."

Miroslav Klobučník, PhD

- - -

Kedze v Seredi bolo rokovanie mestskeho zastupitelstva, ktore je verejne pre obcanov, rozhodol som sa zucastnit na rokovani, ktore malo za ulohu prerozdelenie dotacii pre sportove kluby, zaujomove a obcianske zdruzenia. Po prichode som dokonca musel vypisat  ziadost pre ucast pozorovatela v tejto komisii, ktora dokonca musela byt schvalena clenmi komisie. Komisia mala zasadat o 15.00 hod. Po zisteni, ze sa chce rokovania zucastnit vopred neohlasena verejnost nastal v zasadacke velky rozruch ,, doslova panika´´. Rokovania po velkom rozruchu zacalo az o 15.30 hod. Spolu s dalsimi obyvatelmi sme sa vsak rokovania nedockali, pretoze ani jedna so ziadosti nakoniec schvalena nebola a clenovia komisie hlasovali v pomere 1/5 aby nam ucast nebola umoznena.Vsetko tak prebiehalo bez ucasti verejnosti a tak mozme len hadat, podla čoho sú rozdelovane peniaze OBYVATELOV TOHTO MESTA a akym klucom.
V konecnom dosledkum som zhrozeny a znechuteny z celeho priebehu. V podstate som zistil, ked obyvatel platiaci dane tomuto mestu chce nahliadnut do systemu prerozdelovania a hospodarenia s ich peniazmi tak mu to vlastne neumoznia. Preco asi? Je nato nejaky vazny dovod aby sa obyvatelia nemohli takychto rokovani ucasnit? Deje sa tu nieco, co nemozeme pocut a vidiet? Totalitu som nezazil, ale mam pocit ze pri takomto pristupe a mojej skusenostim, ktoru som zazil je to asi podobne alebo este horsie. Chce to naozaj zmenu!!!
 
Norbert Ujlaky
 
- - -
 
Nie som si istý, či čitatelia a občania vôbec chápu podstatu našej snahy  zúčastniť sa rokovania komisie. Nie je to útok na volených funkcionárov, ba ani nejaké osobné ambície niektorého z nich. Ide o právo občana, poznať procesy prerozdeľovania verejných finančných prostriedkov, jeho elementárne právo zúčastňovať sa na správe  vecí verejných a záujem o dianie a vývoj v spoločnosti. Chápeme, že chod krajiny ovplyvníme ťažko, no to, ako bude vyzerať naše mesto, kde budú smerované verejné financie, priority ktoré vidia občania - to všetko v našom meste ovplyvniť vieme. Len musíme o to mať záujem a prísť tam, kde sa o prioritách priamo rozhoduje. Chaos v komisii a
následné spustené procesty nám žiaľ dokázali, že predstavitelia samosprávy a volení zástupcovia akosi stále nie sú pripravení na to, aby im ľudia pozerali "priamo do kuchyne", kde sa samotné rozhodnutia tvoria a ako sa tvoria.
 
Pred necelými dvomi dňami som na rokovaní sedel s prednostom úradu jedného Slovenského mesta. Spýtal som sa ho na to, ako majú ošetrené komisie - považujú ich rokovania  za verejné, alebo neverejné. Pozeral sa na mňa s otvorenými ústami a nechápal otázku. Po krátkom upresnení mi povedal, že občania zrovna na rokovania komisií nechodia, no ani si nevie predstaviť, že by ich niekto obmedzoval v účasti na nich. A keby sa snáď niekedy stalo, že by občan dal písomnú ťiadosť? To nemusí - stačí prísť, nemajú čo tajiť.
Konkrétne pri rozhodovaní o verejných financiách sa vyjadril, že si ani len nevie predstaviť, že v tak citlivej otázke, by sa snažl niekto z úradu občanov izolovať z rozhodovacieho procesu. Doslovne povedal  "je našou povinnosťou robiť transparentne a keby sme obmedzili právo občana na kontrolu, oprávnene by si mohol myslieť, že na to máme dôvody".
 
Nebudem polemizovať o dôvodoch členov našej komisie. Pripomeniem len, že od volených funkcionárov a vedenia mesta som už veľa krát počul, že občania iba kecajú anonymne za počítačmi. Nemajú "gule" prísť osobne a zaujímať sa o veci verejné - aj o rozdeľovanie peňazí.
Keď však občania  "gule" našli, akosi zrovna chýbali tým, ktorí by mali byť v rade prvými, čo držia v ruke plagát s nápisom - TRANSPARENTNÁ SAMOSPRÁVA.
 
- - -
Vo videu sú reakcie občanov, ktorým nebolo umožnené zúčastniť sa na komisii. V druhej časti stanovisko viceprimátora mesta Ľubomíra Veselického a na konci  videa stanovisko predsedu komisie.
 
Stále čakáme na vyjadrenie primátora mesta  Ing. Martina Tomčányiho  a hlavnej kontrolórky  JUDr. Zuzany Horváthovej.
 
Tento materiál vznikol za aktívnej účasti viacerých autorov. Ďakujeme.

Fotogaléria k článku:

159
Autor: Miloš Majko
159
Autor: Miloš Majko
159
Autor: Miloš Majko


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
Foto Atelier Majko
Označenie inzercie
Reporter24.sk - Slovenský spravodajský portál - internetová televízia
Označenie inzercie
Považie On Line
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Označenie inzercie
BEZPECNE MESTO
Označenie inzercie
Bratislava nahlas
Označenie inzercie
Sered On Line
Označenie inzercie
Ján Budaj
Označenie inzercie
INFOSLOBODA
Označenie inzercie
Bratislava Live
Označenie inzercie
Orava-Kysuce
Označenie inzercie
CYKLOCESTOVANIE
Označenie inzercie
Novohrad a Podpolanie
Označenie inzercie
Policia On Line
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie

Milos Majko

Create Your Badge
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
Cestovanie 1B
Označenie inzercie
Bottom panel

© majko.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na majko.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign

BEZPECNE MESTO
Označenie inzercie
Obcan rozhodni
Označenie inzercie
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie