... sa čudujem, že Slováci ešte tolerujú súčasný stav - 1. časť
Presne ako každý rok o tomto čase, aj tento som mal možnosť poobzerať sa trošku po svete a porovnávať. Život inde so životom u nás. Ceny bežných potravín, služieb, benzínu, nafty či obyčajnej kávy hneď v niekoľkých štátoch v rámci EÚ, i mimo nej.
Najskôr – a to si neodpustím, musím skonštatovať, že sa naozaj obyčajným, radovým Slovákom čudujem, že ešte nie sú v uliciach a nedomáhajú sa svojich práv na – už žiaľ iba normálne prežitie. Úmyselne nehovorím o slušnom živote. Ten je o inom a nemôže vychádzať z predpokladov existencie niekoho (okrem bezdomovcov a žobrákov) z napríklad 200 Eur mesačne v braní ohľadu na ceny s prepočtom voči príjmu a to aj priemernému v našej krajine.
Po viac ako 2500 km prejdených cez Rakúsko, Taliansko, Francúzsko, Monaco autom a následne dve Grécke destinácie, jednu Tureckú, a tri dve Izraelské (Palestínu spomínať veľmi nebudem, lebo s tou sa porovnávať v cenách fakt nemôžeme) musím povedať, že existencia bežných ľudí je oveľa jednoduchšia už úplne všade. A to sme sa pýtali domácich, porovnávali a fakt reálne zvažovali, čo je tam dobre a u nás zle.
V prvom rade ekvivalent - Taliansko, Francúzsko, Grécko – štáty rovnako ako my, členovia EÚ. Platy sú u nás nižšie, ako u nich snáď najnižšie dôchodky. A náklady na život väčšinou nižšie, maximálne porovnateľlné. Bežné ceny v obchodoch a v kaviarňach už aj v rekreačných strediskách a vo vychýrených dovolenkových destináciách maximálne vyrovnané s tými u nás bežnými na najposlednejších a najzapadnutejších dedinách. Ako je to možné?
Turecko bolo, je a ak nevstúpi ne EÚ aj zostane príkladom úplne iným. Prežiť sa dá fakt za pár peňazí a to aj na strave z fast foodov a reštaurácií. Tovar bežnej spotreby stále za oveľa nižšie ceny ako obdobný, resp. ten istý tovar u nás.
Izrael – kaviarne stále lacnejšie a mali sme pocit, že ceny klesli aj voči posledným dvom rokom. Tu sme veľmi nemali šancu existovať úplne individuálne, takže porovnávanie by mohlo byť skreslené.
Najviac však zaujme Grécko a Taliansko. Preč sú tie časy, kedy bolo Slovensko lacnejšie. A to do Grékov stále EÚ vrátane našich už pomaly žobrajúcich občanov stále majú liať miliardy Eur. Vo Francúzsku a to v najbohatšej časti Azúrového pobrežia, teda na riviére, je ešte aj nafta lacnejšia a to nie zanedbateľne. Nie som žgrloš, ale cez 20 Centov na liter na nádrži urobí 10 Eur, čo považujem za zaujímavé percento. Ako je to možné?
V Monackom Monte Carle v mimoriadne slušnej kaviarni od najslávnejšieho kasína vzdialenej asi 120 m (teda v úplnom centre), espresso či čaj o 20 % lacnejšie, ako v Seredi, a až o 75 % lacnejšie, ako v kaviarňach nákupných centier Bratislavy. Hrozné počúvať?
No a teraz to najdôležitejšie – parkovanie. To som si všímal už aj v tak exponovaných lokalitách, ako San Marino či centrum Ríma. Parkovanie v podzemnej garáži pod hlavným námestím Monte Carla, asi 100 m od najznámejšieho Casina Monte Carlo a v podstate vedľa hotela Paris - 2.40 Eura za prvú hodinu a každú ďalšiu 1 Euro!!
Podobne v Benátkach na Piazza di Roma, teda cca 50 metrov od vstupu do historického mesta – 26, resp. 29 Eur na deň. Tu žiaľ nie je parkovanie na kratšiu dobu, takže 2 hodiny vychádzajú draho. Ale to len v Benátkach kde chápem, že ťažko počítajú s idiotmi, ktorí sa idú navečerať do pizzerie priamo do Benátok a strávia tam iba necelé dve hodiny. Pri dlhšom parkovaní tak vychádza hodina na niečo viac ako Euro. Kto nechce zaplatiť ani toľko, môže byť menej pohodlný a ísť parkovať na vzdialenejšie záchytné parkovisko Tronchetto.
Vedel by som pochopiť cenu v Monte Carle, San Marine či v už spomenutých Benátkach aj vo výške tri Eurá na hodinu. Ide o svetovo vychytené top destinácie, no čo v Bratislave ospravedlňuje tri až č a pol Eura na hodinu, to teda nepochopím...
V Talianskej Civitavecchii v potravinách veľké balenia naozaj kvalitných bombónov za 99 centov až 1.19 Eura. V nižších cenách ako u nás snáď všetky potraviny. Pýtam sa – dokedy to vydržia už v podstate bez preháňania zbedačení Slováci?
Aby som bol naozaj maximálne objektívny, ceny štandardných nehnuteľností a bytov sú na Slovensku stále v nižších cenách, no tie štandardné sú v panelákoch, v ktorých by v mnohých krajinách boli byty dosť pravdepodobne nepredajné vôbec, alebo by slúžili ako ubytovne pre sociálne odkázaných.
V Európskej únii medzi jednotlivými krajinami existujú neskutočné rozdiely. Euro je však rovnaké, má rovnaký kurz voči USD a ostatným menám, len jeho reálna hodnota v peňaženkách občanov inde a tých našich je rozdielna.
Euro bol výborný nápad, no reálne a bez krutých zásahov politikov nemá šancu prežiť v tak rozdielnych ekonomikách a za tak rozdielnych podmienok, ako sú v jednotlivých krajinách Únie.
Kým totiž jedna bežná rodina v jednej krajine s rovnakou bankovkou prežije bez starostí, podobná rodina v inom štáte a s inými reálnymi príjmami (a výdavkami), sa za rovnakú čiastku sotva naje, čo nemôže byť cieľom a preferovanými hodnotami súčasnej spoločnosti.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.