Ak nedôjde k zmenám v Schengene teraz, nedajú sa vylúčiť v budúcnosti
Radikálne opatrenia niektorých krajín EÚ odvolávajúce sa na migračnú krízu a teroristické riziká nenechali na seba dlho čakať. Až to núti rozmýšľať, či sa jedná o náhodu a nie krok, ktorého príprava bola dlhodobá a cielená. Podľa vyjadrenia stáleho predsedu Európskej komisie Donalda Tuska je "Schenghen" v ohrození. Už takéto vyjadrenie jasne a zrozumiteľne naznačuje, že sa naozaj deje niečo vážne. Slovenská republika je v shengenskom priestore, tak isto ako ostatné krajiny V4 a ich vyčlenenie z priestoru by bolo nielen porušením základných zmlúv Únie, ale priamo by si vyžiadalo zmeny týchto zmlúv, s ktorými by ťažko krajiny súhlasili. Voľný prechod hranicami je totiž občanmi jednotlivých krajín vnímaný ako zásadný prínos členstva v EÚ.
Schengenská dohoda je čo do myšlienky naplnením slobodného pohybu v rámci EÚ. Hranice jednotlivých signatárskych štátov nie sú oplotené, nie sú na nich žiadne pasové kontroly a ľudia tak môžu prechádzať z jednej krajiny do druhej bez toho, aby si to všimli. SR je členom schengenského priestoru od zimy 2007 a dnes si už ťažko dokážeme predstaviť, že či už pri ceste do Maďarska alebo Čiech opätovne museli stáť v rade a čakať na kontrolu dokladov.
Je tu aj praktická stránka a to stav mnohých kontrolných hraničných stanovíšť - mnohé z nich by pred trvalým sprevádzkovaním nepochybne potrebovali rekonštrukciu, čo by bolo ďalšími nákladmi, s ktorými už pravdepodobne žiadna z krajín nepočítala.
Vyzerá to tak, že najnovší nápad vytvoriť tzv. miniSchengen pochádza z Holandska a znamenal by významné prekreslenie súčasnej mapy schengenského priestoru na výrazne zmenšený priestor zabezpečujúci voľný pohyb výlučne medzi štátmi Beneluxu, Nemecka a Rakúska.
Napriek tomu, že o podobe schengenského priestoru majú ministri vnútra diskutovať až zajtra, teda v piatok na stretnutí v Bruseli je nepochybné, že akékoľvek trvalé či dokonca dlhodobé úpravy obmedzujúce voľný pohyb občanov EÚ by znamenal aj významnú komplikáciu vznájomných obchodných vzťahov. A to by už EÚ bola otrasená v samotných základoch.
Je nepochybné, že niekto veľmi vysoko postavený v Bruseli si začal konečne uvedomovať, ako strašne je politika Únie odtrhnutá od reality keď bol dopustený stav, hlavne vo veci utečencov, ktorí podľa posledného vývoja začína byť vážnym bezpečnostným rizikom pre celú Úniu.
Aj keď sa podarí nateraz zažehnať zúženie schengenského priestoru, ťažko hovoriť ako bude situácia vyzerať o rok, dva či päť. K účinnému riešeniu problémov tak veľkého priestoru akým EÚ je, s tak odlišnými záujmami a množstvom krajín, ktoré sa ich snažia presadzovať sú nevyhnutné výrazné zmeny v systéme fungovania EÚ a urýchlenom návrate europolitikov a euroúradníkov späť na zem, do bežného diania v krajinách a života obyčajných ľudí.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.