Alcatraz - "The Rock", Federal Bureau of Prisons. Alebo kde sedeli legendy zločinu?
San Francisco, USA / Alcatraz Island | Preletieť pol zemegule, byť v San Franciscu a nenavštíviť svetoznámu historickú pevnosť Alcatraz, to by som považoval za podobný hriech, ako neísť sa pozrieť na svetoznýmy most Golden Gate, ktorý vytvára bránu do sanfranciského zálivu.
Prichádzame do prístavu. Lístky máme objednané vopred cez internet. Lode na ostrov Alcatraz plávajú v pravidelných intervaloch a ak nie je úplne zlé počasie, tak sú plné poznania chtivých turistov z celého sveta. Po bezpečnostnej prehliadke nasadáme na loď a plávame k obávanej štátnej väznici umiestnenej na ostrove, ktorý je dnes historickým areálom a múzeom.
- - -
Alcatraz (alcatraz – po španielsky vták sula biela) je ostrov nachádzajúci sa v strede Sanfranciského zálivu v Kalifornii. Kedysi bol používaný ako vojenský trestný tábor a neskôr ako väzenie s najvyššou ostrahou. Dnes je ostrov historický areál a múzeum.
Na ostrove sa nachádza dnes už opustené väzenie, najstarší fungujúci maják na západnom pobreží Spojených štátov, staré vojenské opevnenia a prírodné zaujímavosti, akými sú napríklad jazierka v pobrežných skalách, kolónia morských vtákov a jedinečné výhľady na pobrežie.
História
Alcatraz bol v rokoch 1850–1933 vojenskou pevnosťou. 12. októbra 1933 Poriadkové kasárne Spojených štátov (United States Disciplinary Barracks) na ostrove nadobudlo ministerstvo spravodlivosti USA. Ostrov sa stal federálnym väzením 1. januára 1934. Počas 29 rokov, kedy bolo v prevádzke, tu zadržiavali takých známych kriminálnikov, akými boli Al Capone a Robert Franklin Stroud, prezývaný Birdman of Alcatraz (= vtáčí muž Alcatrazu). Väznicu zatvorili 21. marca 1963, pretože jej prevádzkovanie bolo oveľa drahšie ako prevádzkovanie iných väzníc tej doby. Bolo ľahšie postaviť nové, tradičné väzenie na súši ako platiť údržbu a podporu, ktorú väzenie Alcatraz potrebovalo.
V priebehu dvadsaťdeväťročnej prevádzky väznica nezaznamenala žiaden oficiálny úspešný pokus o útek. Všetky pokusy boli buď neúspešné alebo skončili tragicky, pričom utečencov zastrelili, alebo sa utopili v ľadových vodách zálivu San Francisco. Traja utečenci, Frank Morris a bratia John a Clarence Anglin, zmizli zo svojich ciel 11. júna 1962. Tento pokus, spopularizovaný vo filme Escape from Alcatraz (Útek z Alcatrazu) bol najzložitejším pokusom, aký bol kedy vymyslený. Hoci sa našlo len zopár dôkazov, že pri ňom zahynuli, oficiálne sú evidovaní ako „nezvestní a pravdepodobne utopení“. Je veľmi pravdepodobné, že pri pokuse o útek skutočne zomreli, pretože sa po všetkých tých rokoch nenašiel nik, kto by tvrdil, že je jeden z nich, alebo že aspoň utečencov videl.
V roku 1969 sa skupina domorodých Američanov (Indiánov) pokúsila získať územie späť, tvrdiac, že federálna dohoda z roku 1868 dovoľovala domorodým Američanom používať všetky federálne územia, ktoré vláda aktívne nepoužívala. Po skoro dvojročnom obývaní ich však vláda donútila odísť.
Ostrov je známy aj pod názvom The Rock (skala). Film s rovnakým názvom Skala natočil v roku 1996 Michael Bay so Seanom Connerym, Nicolasom Cageom a Edom Harrisom v hlavných úlohách.
V místním vězení strávil čtyři a půl roku známý Al Capone, mezi prvními vězni byl George „Machine Gun“ Kelly, který si zde odseděl celých 17 let za únos. Proslavil se také vězeň s číslem AZ 594, známý jako Ptáčník, vlastním jménem Robert Stroud, kterého ve filmu The Birdman of Alcatraz ztvárnil Burt Lancaster. V roce 1962 se podařilo z přísně střežené věznice Alcatraz uprchnout Franku Morrisovi a bratrům Anglinům, kteří se na útěku pravděpodobně utopili.[11] /Escape From Alcatraz/ Mezi další neblaze proslulé obyvatele věznice patřil také bankovní lupič Floyd Hamilton, který byl komplicem Bonnie a Clyda. Dále potom Morton Sobell, usvědčený v Rosenbergově špionážním případu.
[editovat] Pokusy o útěk
Přes 29 let (1934 - 1963), co federální věznice fungovala, se 36 mužů (včetně dvou, kteří se o útěk pokusili dvakrát) pokusilo o 14 samostatných pokusů o útěk. Z těchto pokusů, bylo 23 vězňů chyceno, 6 zastřeleno během jejich útěku, z toho 2 utonuli:
1936 (27. duben) - během výkonu své práce se Joe Bowers pokusil přelézt plot, při seskakování byl postřelen. Zemřel na následky zranění.
1937 (16. prosinec) - Theodore Cole a Ralph Roe zmizeli v San Franciském zálivu . Tento pokus se udál za bouřky, tudíž proud byl obzvláště rychlý a silný. Oficiálně jsou stále pohřešovaní a pravděpodobně mrtví.
1938 (23. květen) - James Limerick, Jimmy Lucas a Rufus Franklin napadli dozorce Royala Clinea kladivem (ten zraněním podlehl). Poté se jim podařilo vyšplhat na střechu, kde se pokusili odzbrojit strážníka u střešní věže. Limerick a Franklin byli strážníkem Haroldem Titesem postřeleni. Limerick následně na zranění zemřel. Lucas a Franklin byli odsouzeni doživotním trestem za vraždu prvního strážníka.
1939 (13. leden) - Arthur "Doc" Barker, Dale Stamphill, William Martin, Henry Young a Rufus McCain unikli z izolované cely přeřezáním mříží a ohnutím mříží okenních. Na západním břehu ostrova byli nalezeni dozorcem. Martin, Young a McCain se vzdali, zatímco Barker a Stamphill byli postřeleni po neuposlechnutí se vzdát. Barker zranění nepřežil.
1941 (21. květen) - Joe Cretzer, Sam Shockley, Arnold Kyle a Lloyd Barkdoll zajali několik dozorců jako své rukojmí. Ti byli dozorci přesvědčeni, že není možné uniknout. Načež se vzdali.
1941 (15. září) - John Bayless se pokusil o útěk, vzdal se ale krátce po proniknutí do San Franciského zálivu. Později se u soudu v San Francisku pokusil o útěk znovu. Opět bezúspěšně.
1943 (14. duben) - James Boarman, Harold Brest, Floyd Hamilton a Fred Hunter zajali dva strážníky jako rukojmí. Těm se ale podařilo vymanit se vězňům. Byl postřelen Boarman, Brest a Hamilton. Hunter a Brest byli zatčeni. Boarman byl zasažen střelbou nejvíce a v zálivu utonul. Hamilton byl na krátko považován též za utonulého. Po několikadenním skrývání byl Hamilton objeven strážníky.
1943 (7. srpen) - Huron "Ted" Walters zmizel z vězeňské prádelny. Byl chycen na pobřeží ještě předtím, než se vůbec pokusil dostat se do zálivu.
1945 (31. červenec) - jako jeden z nejdůmyslnějších pokusů byl označen případ Johna Gilese. Ten využil výhod své práce u nákladního přístaviště, kde vykládal armádní prádlo poslané na ostrov k vyčištění. Pracoval přesčas, poté ukradl vojenskou uniformu, v ní se poté pokusil o útěk. Jeho počin byl odhalen téměř okamžitě. K jeho smůle loď na niž nastoupil směřovala k Angel Island, nikoliv k San Francisku. Když na ostrově vystoupil, byl strážníkem zatčen a poslán zpět na Alcatraz.
1946 (2. - 4. květen) - během tohoto incidentu, známého jako Boj v Alcatrazu, 6 vězňů přemohlo dozorce - tím získali přístup ke zbraním a klíčkům od cel. Jejich plán se záhy začal rozpadat při zjištění, že postrádají klíč ode dvora. Místo toho, aby se Bernard Coy, Joe Cretzer, Marvin Thompson a Clarence Carnes vzdali, rozhodli se bojovat. Nakonec se Shockley, Thompson a Carnes vrátili do cel. Bylo to následně po tom, co byli Cretzerem postřeleni strážníci. První z dozorců, William Miller, zemřel na následky zranění. Druhý dozorce, Harold Stites (již jednou zmíněný), byl zastřelen při pokusech znovu získat kontrolu nad věznicí. Přes 18 dozorců bylo zraněno. Shockley, Thompson a Carnes stanuli před soudem za vraždu dozorců. Shockley a Thompson byli odsouzeni doživotním trestem - zemřeli v plynové komoře v San Quentinu v prosinci 1948. Další ze zločinců byli v průběhu boje zabiti.
1956 (23. červenec) - Floyd Wilson zmizel z věznice, ale po několika hodinách byl objeven a nato se vzdal.
1958 (29. září) - Aaron Burgett a Clyde Johnson přemohli dozorce a pokusili se uplavat z ostrova. Johnson byl chycen ve vodě, zatímco Burgett zmizel. Jeho tělo bylo nalezeno vznášející se na hladině zálivu po dvou týdnech.
1962 (11. červen) - proslavili filmem s Clintem Eastwoodem (Útěk z Alcatrazu) - Frank Morris a bratři John a Clarence Anglinové. Zmizeli ze svých cel a už nikdy nebyli znovu spatřeni. Morris a bratři Anglinové jsou uvedení jako pohřešovaní a pravděpodobně utonulí. Je potvrzeno, že jednomu z dozorců posléze byla doručena prázdná pohlednice z Brazílie. Spekuluje se o tom, že pravděpodobně přežili útěk.
1962 (16. prosinec) - John Paul Scott a Darl Parker ohnuli kuchyňské mříže od okna v suterénu. Vyšplhali přes něj s cílem dostat se do zálivu. Parker byl nalezen kousek od ostrova na útesu. Scott se pokusil plavat směrem k San Francisku, ale proud jej stáhl pod vodu. Byl nalezen několika teenagery na balvanech blízko Fort Point (pod Golden Gate Bridge) a převezen do vojenské nemocnice.
Jeden z mnoha mýtů o Alcatrazu je, že je nemožné přeplavat z ostrova na pevninu kvůli žralokům. Ve skutečnosti v zálivu nejsou žádní žraloci, kteří by pojídali lidské maso. Pouze žraloci krmící se na dně zálivu. Hlavními překážkami byla studená voda ( kolem 10° C), silný proud a vzdálenost od pobřeží (skoro 2 km). Pokud je ale osoba trénovaná, má dobrou fyzickou kondici, je možné v takto studené vodě přežít a odolat silným proudům.
Zdroj: Wikipedia
- - -
Loď sa blíži k ostrovu. Predstavujeme si, ako sa asi mohli cítiť väzni, ktorých v putách podobnou loďou v minulosti vozili na ostrov. Prípadne, ako sa asi cítil legendárny zločinec Chicagskeho podsvetia Al Capone, keď ho dopravili na ostrov.
Najskorej malý ostrov v diaľke, následne rýchlo sa ukazujúce charakteristické črty pevnosti známe najmä z filmu Skala. Namiesto brokovnicami ozbrojených policajtov na móle vidíme pracovníkov zručne vyväzujúcich loď. Vystupujeme. Tabuľa s nápisom na stene hovorí jasne - Vitajte v Alcatraze...
Prechádzame priestormi, v ktorých skutočne "vítali" skutočných väzňov.
Hovorí sa, že ak niekto porušil pravidlá spoločnosti, skončil vo väzení. Kto však porušil pravidlá väzenia, ten skončil v Alcatraze. Napriek povesti hovoriacej o tom, že z Alcatrazu nikdy nik neutiekol, história hovorí o viacerých pokusoch. Nech je pravda akákoľvek, Alcatraz bol skutočne najtvrdšou väznicou v USA. Okrem mimoriadne prepracovaných zabezpečovacích systémov bola väznica chránená najmä studenými a na zradné prúdy bohatými vodami zálivu.
Prechádzame chodbami väznice a všade prítomné mreže natreté bielou farbou pôsobia deprimujúco. Cely okrem samotiek neposkytujú prakticky žiadne súkromie. Strohé vybavenie, žiadne pohodlie. A tak to má byť. Väzni si musia sústavne uvedomovať kde a prečo sa nachádzajú. Je tomu tak aj teraz?
Priestranný dvor obohnaný vysokým múrom zažil vychádzky tisícok odsúdených. Dnes sa po ohradenom dvore prechádzame my. Otvorenými oceľovými dverami prejdeme za múr a chvíľu sa pozeráme na siluetu Golden Gate, ktorá podchvíľou mizne v hmle. Vraciame sa do priestorov väzenia. V jedálni je na tabuli napísané ešte posledné menu podávané väzňom pred uzatvorením väznice. V obchode so suvenírmi sa zdržíme takmer toľko, ako pri prehliadke samotnej pevnosti. Američania naozaj vedia ako a na čom zarobiť. Suvenírov sú v ponuke stovky druhov. A naozaj nik neodíde bez toho, aby si na pamiatku niečo nekúpil.
Ešte niekoľko fotografií pred odchodom a po nalodení sa opúšťame väznicu. Pevnosť Alcatraz nechávame za chrbtom a loď smeruje do osobného prístavu v San Franciscu. A opäť tie úvahy - ako sa asi cítili z väzenia prepustení trestanci, ktorí sa podobným spôsobom po odsedených rokoch vracali zo skaly do normálneho života...
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.