Čo za hru to proti občanom zase rozohrali?
Predpokladám, že úplne bežný občan zahĺbený do denných povinností si ani neuvedomí, čo na neho dnešní mocní a neohroziteľní chystajú v súvislosti s toľko spomínanými Mečiarovými amnestiami.
Poslanec NR SR Ján Budaj dlhodobo vyvýja snahu o zrušenie amorálnych amnestií zabezpečujúcich beztrestnosť minimálne hlavným aktérom teroristických činov spáchaných proti vlastným občanom. Na základe verejnej iniciatívy poslanca Budaja (a dnes už nielen jeho), a v súčasnej dobe v kinách premietaného filmu Únos sa verejná mienka obracia v prospech zrušenia Mečiarových amnestií. Premiér Fico je mimoriadne citlivý na prejavy verejnosti k aktuálnym kauzám a preto sa veľmi rýchlo chopil iniciatívy on sám. V prípade zrušenia amnestií by to nebolo v neprospech veci, keby to myslel vážne a nebol by pripravovaný scenár, ktorý v konečnom dôsledku by zrušenie amnestií znemožnil aj v budúcnosti. O čo ide?
Som si takmer istý, že v prvom rade bude pokus cez Ústavný zákon schváliť Ústavnému súdu vyššiu právomoc ako má NRSR. Následne by kľudne poslanci parlamentu mohli zrušenie amnestií odhlasovať, no na preskúmanie ich hlasovania by bol požiadaný Ústavný súd, ktorý by vzhľadom na jeho personálne obsadenie s dosť vysokou pravdepodobnosťou vyniesol rozsudok, že amnestie zrušiť nemožno. Nepochybujem o tom, že divadlo pre občanov by bolo dokonané snahou premiéra tváriť sa sklamane, no dokonané by boli aj pokusy amnestie zrušiť aj v budúcnosti, nakoľko základným argumentom by bolo rozhodnutie Ústavného súdu. O nebezpečnom precedense hovoriť asi netreba. Pre ľudí z pochopiteľných dôvodov ťažšie chápajúcich systém fungujúcej parlamentnej demokracie len pripomeniem, že pri Ústavných zákonoch musí byť parlament nadradený aj Ústavnému súdu - ono totiž parlament svojim väčšinovým rozhodnutím, ktoré pri takto závažných zákonoch je nevyhnutné môže dokonca zrušiť aj samotný Ústavný súd.
Chápem, že je veľmi náročné vyznať sa v takto zložitých otázkach dotýkajúcich sa v podstate základov existencie štátu, preto je mimoriadne dôležité zamýšľať sa nad tým,koho do NRSR volíme nad jeho morálnymi kvalitami a právnym vedomím. Totižto to, čo sa môže na prvý pohľad zdať ako výhodné pre nás obyčajných bežných ľudí, môže byť iba cestou k prakticky trvalému zabetónovaniu moci jednej strany a to aj prípade jej neúspechu v nasledujúcich voľbách. Ale o tom už inokedy a v inom článku.
P.S. Poslanec Ján Budaj navrhuje zrušenie amnestií najčistejším transparentným a nezvratným procesom. Otázkou dnešného dňa je, k čomu sa prikloní väčšina zákonodarcov.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.