Ďalší pokus o teroristický čin na palube lietadla pri transatlantickom lete
Washington - Ďalším lietadlom atakovaným teroristom na palube pri lete z Európy do USA sa včera stalo lietadlo spoločnosti Delta-Northwest Airlines s 278 pasažiermi a 11 členmi posádky na palube. Letelo Holandského Amsterdamu do Detroitu v USA a asi 20 minút pred pristátím na letisku v Detroite pasažieri počuli praskavé zvuky. Tie pochádzali z pokusu o aktiváciu trhaviny pravdepodobne upevnenej na nohe mladého Nigérijčana 23-ročného Abdula Mudallada. Televízia ABC uviedla, že výbušné zariadenie pozostávalo z asi 15-centimetrového balíčku prášku a injekčnej striekačky s tekutinou, ktoré boli všité do spodnej bielizne muža v blízkosti pohlavných orgánov, čím sa pravdepodobnosť ich odhalenia minimalizovala. Trhavina neexplodovala, len začala horieť pri čom popálila samotného teroristu a časť interiéru lietadla. Duchaprítomní pasažieri a posádka zakročili a teroristu spacifikovali. Po pristátí lietadlo obsadila policajná zásahová jednotka.
Podľa vyjadrenia bezpečnostných zložiek USA a tajnej služby, meno muža síce na zoznamoch ľudí ktorým je prílet do USA zakázaný nefiguruje, no evidujú ho pre podozrivé styky s teroristickými organizáciami.
Americký prezident USA Barack Obama na základe incidentu okamžite nariadil posilniť bezpečnostné opatrenia v leteckej doprave. Na všetkých letiskách už od soboty musia pasažieri využívajúci vnútroštátne i zahraničné linky počítať s prísnejšími kontrolami. Čo to presne znamená je ťažké povedať, pretože bežní cestujúci sú oproti európskym letiskám už roky kontrolovaní vysoko intenzívne. Odbavenie na transatlantický let po bezpečnostnej stránke môže trvať aj viacej ako hodinu. Cestujúci prechádzajú špeciálnymi detektormi a vytypovaní aj podrobnou kontrolou batožiny, ktorá je kontrolovaná aj na prítomnosť látok vykazujúcich stopy výbušnín, rádioaktivity či biologických zbraní. Sprísnenie kontroly všetkých cestujúcich môže výrazne predĺžiť časy, kedy je nutné dostaviť sa na odlet lietadla. Pritom odhalených potencionálne nebezpečných cestujúcich je skutočne minimum štatisticky rovnajúce sa promile. Ako je vidieť aj na tomto prípade, zlyhávajú skorej bezpečnostné zložky, ktoré by mali určité osoby evidované pre styky s teroristickými skupinami zablokovať ešte pred odletom. Pre pasažierov lietadiel nie je totiž dobrým signálom fakt, že všetky už i tak prísne kontroly zlyhali a na to aby prežili, zasiahnuť museli oni samotní.
Fotogaléria k článku:
Popis: Ilustračné foto: Lietadlo Delta Air na medzinárodnom letisku v MIA
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.