Dobré riešenia neboli. Boli len zlé a najhoršie. Žiaľ to aj bolo prijaté....
Pravdepodobne uplne vážne môžem povedať, že o stituáciu v Grécku sa aktívne a pomerne do veľkej hĺbky zaujímam už cez 8 rokov, teda ešte skôr, ako vypukla samotná kríza. Počas posledných 5 rokov poskytovania rôznej pomoci Európskou úniou tejto južanskej krajine som písal veľa krát a žiaľ jasné a faktami podložené predpovede boli vývojom v Grécku v plnej miere potvrdené.
Situácia vo vzťahoch Grécko - MMF, Grécko - EÚ a v ostatných vzťahoch založených na klasickom : požičal si - mal vrátiť - nevrátil sa v posledných týždňoch vyostrila. Ostrajšie boli vyjadrenia politikov dlhujúceho Grécka, ale aj tých, ktorí veľkodušne na účet krajiny postupne previedli miliardy Eur nás daňových poplatníkov. Už to vyzeralo tak, že aj oni pochopili, že Gréci požičané peniaze nevrátia nie preto, že by nechceli, ale preto, lebo ich proste nemajú. Najhoršie na tom ale je, že ich mať ani nebudú, nakoľko Grécko také horibilné sumy proste nedokáže vyprodukovať a teda vrátiť.
Za posledné dni veritelia zasadali veľa krát a jediný kto na stretnutia prichádzal s úsmevom od ucha k uchu boli práve Grécki politici. Oni tuším fakt vedeli to, pri čom sa iní nechceli ani len tváriť, že to pripúšťajú. Totiž - Gréci svojich veriteľov (teda nás) fakt držia "za gule".
V situácii, do ktorej ako Grékov tak nás dostali politici veľa možností nebolo. Dobré neboli žiadne, boli len zlé a najhoršia. Je smutné, že aj na základe súčasného poznania politici bez nás občanov ktorí to všetko nakoniec zaplatia rozhodli, že Grécko z menovej únie nevystúpi (zatial) a dostane ďalšiu pôžičku myslím že tentokrát nejakých 70 miliárd Eur. Hovorí sa o oddialení splácania dlhu o minimálne 20 rokov a ďalších výhodách pre krajinu.
Gréci majú zaviesť ďalšie reformy, šetrenie, prijať nové zákony a dokonca aj privatizovať. Čo z toho ale dodržia, keď doteraz všetko brali s im vlastnou južanskou ležérnosťou ?
Toto by sa nedialo, keby politici za svoje rozhodnutia niesli zodpovednosť a to nielen morálnu či politickú, ale aj hmotno a trestnoprávnu. To by ich rozhodnutia vyzerali úplne inak...
- - -
Grécko malo dobrovolne vystúpiť z menovej únie a zaviesť vlastnú menu. Tú devalvovať na hodnotu, ktorá by reálne odzrkadlovala stav ich ekonomiky. Mali sa pozbierať a následne rozmýšľať, ako ďalej.
Situácia v ktorej sa ocitli už viac krát a ocitnú žiaľ znovu zvýši Grécky dlh, ešte zvýši utrpenie obyvateľov krajiny a Euro stále neumožní Gréckej ekonomike byť konkurencie schopnou. Padlo rozhodnutie, ktoré nepomôže, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska uškodí ako Grécku, tak nám...
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.