Expedícia BALKÁN 2014 - 9. časť - Bosna a Hercegovina - "Don´t forget ´93" - historický Mostar a prírodný zázrak Blagaj
Odkaz Mostaru celému svetu: "Don´t forget ´93"
Po zážitkoch z Medžugorja, ktoré si skutočne odnášame na celý život odchádzame smerom na Mostar. Je 15. hodín popoludní a po ceste prechádzajúcej niekoľkými dedinkami prichádzame k Mostaru. Z internetu však vieme, že hneď vedľa tohto historického a z balkánskeho konfliktu známeho mesta je Blagaj, ktorý ponúka úžasné prírodné scenérie.
Odbočujeme teda do tejto takpovediac prírodnej rezervácie. Odstavujeme auto na improvizovanom parkovisku a pešo medzi stánkami plnými suvenírov prichádzame k úžasnému domčeku učupenému pod vysokým skaliskom, spod ktorého vyteká chladivý potôčik s úplne dokonalou okolitou prírodou. Už na prvý pohľad je jasné, že sa nachádzame v moslimskej oblasti. V obchodíkoch sú suveníry so symbolmi tejto viery a aj obsluha svojim oblečením napovedá prečo sú pred obchodom vlajky štátov, na ktorých prevláda zelená farba. Kupujeme zopár suvenírov, magnetky a prezeráme všade prítomné výjavy z Koránu. Následne už hladní si sadáme do jednej z reštaurácií, ktorá ponúka výborný pohľad na neopakovateľnú prírodnú scenériu. Je pravda, že mimo Blagaj sme sa mohli najesť aj lacnejšie, berúc do úvahy pomery v Bosne a Hercegovine, no nedá nám nevychutnať si atmosféru tohto prírodného zázraku čo najdlhšie. Po neskorom obede krátko po 17. hodine idúc medzi ďalšími stánkami, ktorými je zaprataná cesta k autu Blagaj opúšťame a po chvíli sa vraciame do Mostaru.
Na uliciach sú stále domy rozstrieľané po mínometnej streľbe, vidieť vo fasádach diery od ručných zbraní je úplne normálne. Auto parkujeme priamo v historickej časti na parkovisku, kam nás veľmi ochotne nasmeruje jeden z domácich, ktorý si však za ochotu a "parkovanie" okamžite vypýta 5 Eur. Stojíme iba kúsok od nemeckých motorkárov a hneď sa vyberáme na neskoro popoludňajšiu prechádzku historickým centrom Mostaru. V turistických informáciách si berieme plánok a v stánkoch opätovne kupujeme pohľadnice a magnetky. Prvý pohľad na repliku mostu, ktorý bol zbombardovaný počas balkánskeho konfliktu je ťažko opísateľný. Je to naozaj unikát a človek nemôže nerozmýšľať nad tým, prečo zrovna takto významnú historickú pami atku bolo nutné zbombardovať. Pri pohľade z mosta ako na jednu tak na druhú stranu rieky pretekajúcej mestom sa nám ponúkajú pohľady, ktoré Mostaru môže závidieť ktorákoľvek európska či dokonca svetová metropola. Na strmých skaliskách historické domy a atmosféra, ktorá sa nám vrýva do pamäti.
- - -
MOSTAR
Mostar je město v Bosně a Hercegovině, v kantonu Hercegovina – Neretva v Muslimsko-chorvatské části země. Se svými 105 000 obyvateli je pátým největším městem v zemi a leží na řece Neretva.
Historie
Do doby rozpadu Jugoslávie
Mostar byl založen jako správní centrum sandžaku Hercegovina za dob vlády Osmanské říše (rok 1522). Jeho název pochází od místního světoznámého mostu; ten byl vystavěn v roce 1566. Roku 1878 se dostalo město pod rakousko-uherskou správu, kde se tak stalo důležitým obchodním centrem. Na přelomu 19. a 20. století se stalo také i centrem literární tvorby; bosenkosrbští autoři, jako např. Aleksa Šantić, či Jovan Dučić zde vydávali významný časopis Zora, který se vyjadřoval k řadě politických i společenských událostí tehdejší Bosny pod rakouskou správou. Po první světové válce se stal Mostar součástí Království SHS a Království Jugoslávie.
Mostar za občanské války
Situace po válce
Přesná replika Mostarského Stari Most těsně před otevřením
Po rozdělení Bosny a Hercegoviny na muslimsko - chorvatskou (FBiH) a srbskou (RS) část připadl Mostar Chorvatům a Muslimům, většina Srbů z města odešla. Přesto válka napáchala kromě materiálních škod i škody v lidech; dřívější přátelské vztahy mezi jednotlivými etniky jsou na bodu mrazu a jejich pozvolné obnovování potrvá ještě dlouhou dobu. V roce 1999 byl zahájen plán, financovaný Tureckem, Nizozemskem, Itálií, USA a Chorvatskem na znovuvybudování mostu, jenž dal městu jméno. Stavba trvala pět let, během ní museli dělníci dodržet přesné stavební techniky, jaké znali turečtí stavitelé. V červnu roku 2004 byl pak za účasti světových státníků opět otevřen. Roku 2005 byl tak znovu zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Chorvati nad městem, z místa odkud jej ostřelovali, vztyčili velký ocelový kříž jako symbol své víry. To je ze strany Bosňáků chápáno částečně i jako provokace, a požadují proto jeho odstranění.
Zdroj: Wikipedia
- - -
Priamo na moste je expozícia z čias vojny, fotografia zbombardovaného Mostaru a kus kameňa s fragmentami mínometných granátov a ďalších častí munície pri ktorom fotografujeme Deniska. Nápis na kameni "Don´t forget ´93" (Nikdy nezabudneme na rok 1993) nepochybne nepotrebuje žiaden ďalší komentár.
Robíme niekoľko fotografií priamo na moste a v uličke vedľa neho z múrika také, kde je dominantou na pozadí práve tento vo svete známy most. Čaj si dávame hneď v prvej kaviarničke pri moste, aby sme ešte chvíľu mali možnosť vychutnávať atmosféru historického Mostaru. Vedľa nás je predavačom starček, svojim výzorom akoby vystrihnutý z rozprávky, čo si všímajú hlavne mladé turistky a nechávajú sa s ním fotografovať. Po niekoľkých dávkach kvalitného tureckého čierneho čaju plne nahradzujúceho kávu ešte chvíľu sledujeme odvážlivcov skákajúcich z mosta do studenej rieky a cez jednu z reštaurácií schádzame dole na breh, aby sme urobili ďalšie fotografie. Denisko most chvíľu symbolicky roztiahnutými rukami podrží a so smútkom sa krátko pred 20. hodinou večer vraciame k autu a krátkou prehliadkou mesta hľadajúc výpadovku na Sarajevo Mostar opúšťame.
Smerujeme ďalej do vnútrozemia Bosny a Hercegoviny k cieľu expedície vykonanej nielen na pamiatku obetí balkánskych konfliktov, ale najmä hlavnej myšlienky expedície byť v Sarajeve v čase 100-tého výročia vzniku 1. svetovej vojny.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.