Havária ťažobnej plošiny BP, spôsobila pravdepodobne najväčšiu ekologickú haváriu v histórii
Svet okrem aktuálne hroziaceho bankrotu Grécka obletela ešte jedna mimoriadne závažná správa. V Mexickom zálive pod USA sa potopila vrtná plošina spoločnosti BP. Že príde k úniku ropy do oceánu vedeli všetci už pri jej výbuchu, no že sa bude jednať pravdepodobne o najväčšiu ekologickú katastrofu od čias potopenia známeho supertankeru Exxon Valdez
(Exxon Valdez bol ropný tanker spoločnosti Exxon, ktorý stroskotal 24. marca 1989 o 21:00 na pobreží Aljašky s plným nákladom ropy. Pri katastrofe sa vylialo 50–150 miliónov litrov ropy.
Podľa odhadov mala ekologická katastrofa za následok smrť 250 000 morských vtákov, 2 800 morských vydier, 300 tuleňov, 250 orlov, do 22 kosatiek a miliárd vajíčok lososov a haringov. - Zdroj: Wikipedia)
ktorý spôsobil doposiaľ najväčšiu ekologickú haváriu z ktorej sa Aljaška nespamätala dodnes, s tým nepočítal určite nik. A dnes sa zdá, že súčasná katastrofa bude oveľa, žiaľ oveľa väčšia. Do oceánu sa denne vylievajú stotisíce litrov ropy a ropná škvrna už začala zabíjať všetko živé ako pri brehoch Lousiany, tak Alabamy a blíži sa k Floride.
Asi pred dvomi hodinami som telefonoval s niekoľkými známymi žijúcimi v USA. I oni vnímajú súčasný stav mimoriadne negatívne. Okrem toho za spomenutie stojí fakt, že ihneď stúpla cena benzínu o dolár a na to sú Američania obzvlášť citliví. Pravdu však majú v tom, že ťažobné spoločnosti spôsobili haváriu a znečistenie oceánu. Na znečistenie doplatia stotisíce zvierat, príroda ako celok, turistický ruch - teda podnikatelia. Odzrkadlí sa to na sezóne, znečistenie oceánu a postihnutých pobreží bude zjavné roky, ak nie desaťročia. Jeho vyčistenie bude stáť milióny dolárov a zaplatia to daňoví poplatníci. A paradoxom doby zostáva, že vzhľadom na zvyšujúcu sa cenu benzínu na tom zarobia de facto tí, ktorí to spôsobili.
Nech to dopadne už akokoľvek - zomierajúcim zvieratám a možno naveky poškodenej prírode žiadne ospravedlnenie nepomôže...
Výnimočnú situáciu vyhlásila aj Florida. Na Floride najmä oblasti Everglades sa nachádzajú nepredstaviteľne úžasné a cenné rezervácie flóry a fauny. Raj pre vtáky, aligátory a ďalšie živočíchy. (viď fotografie)
Ropa z obrovskej škvrny vzniknutej po potopení vrtnej plošiny, v piatok žiaľ dorazila blízko pobrežia južných štátov USA. Okrem už spomenutej Floridy, Louisiany a Alabamy sa nevyhnutnými ekologickými opatreniami musí zaoberať aj štát Mississippi. Ohrozená je aj rieka Mississippi.
Skutočne musí človek svojou nedbanlivosťou všetko zničiť?
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.