Hodne by urobila drobná, no závažná úprava zákona
Normálne podnikanie sa na Slovensku stáva čoraz náročnejším. Mnohé firmy najmä podnikajúce v stavebnej a obchodnej činnosti ani tak nebojujú s nedostatkom zákaziek, ako s absolútnou nemohúcnosťou vymôcť si vlastné pohľadávky a to napriek splneniu si všetkých daňových a odvodových náležitostí voči štátu. Po rozhovoroch s desiatkami podnikateľov a aj na základe vlastných skúseností jednoznačne môžem povedať, že niektoré zákony sú postavené vyslovene v neprospech poctivých podnikateľov a účel plnia hlavne pre podnikateľov systematicky neplatiacich svoje záväzky.
Štát mimoriadne pravidelne deklaruje boj s daňovými únikmi hlavne na nadmerných odpočtoch DPH, či vôbec v segmente DPH. Je nepochybne pravdou, že veľa firiem a následne jednotlivcov podnikateľov na nadmerných odpočtoch pochádzajúcich hlavne z karuselových podvodov za posledné desaťročia zarobilo nepredstaviteľné finančné čiastky. Už z len medializovaných informácií je však rovnako zrejmé, že bez účinnej spolupráce s niektorými daňovými úradníkmi by k takýmto podvodom došlo asi ťažko. Predpokladám, že sa nenájde podnikateľ, ktorý by uveril rozprávke napr. okolo podnikateľa Varehu, ktorého orgány činné v trestnom konaní stopli až pri daňových únikoch v predpokladanej výške 1 miliardy Sk. Fotografie tohto podnikateľa s vysokými politikmi je preto možné ťažko považovať za náhodné.
Pozrime sa na jeden zo základných princípov fungovania daňového systému, ktorý je pre slušného podnikateľa likvidačným. Ide o povinnosť platenia DPH podnikateľom na základe dátumu zdaniteľného plnenia, ktorým je deň vystavenia faktúry resp. najbližšie zdaňovacie obdobie. Čo to v praxi znamená ? Podnikateľ dodá tovar alebo služby v určitom finančnom objeme napr. za 10 000 Eur na základe čoho na DPH musí v podstate okamžite štátu odviesť 2 000 Eur. Môže sa stať, že daňová povinnosť vznikne skôr, ako je samotná faktúra splatná. Berme, dnes už úplne bežný prípad a to, že faktúra dodávateľm nie je zaplatená mesiace ba dokonca roky. K čomu dochádza ? Podnikateľ, ktorý dodal tovar či služby musel tovar zaplatiť svojmu dodávateľovi, vyplatiť mzdy a odvody zamestnancom, vyplatiť režijné náklady a aj spomenutú DPH v nie malej výške. Na druhej strane podnikateľ (väčšinou s.r.o.) si tovar či služby bez zaplatenia užil, prípadne predal ho ďalej a čo je najväčšou anomáliou v systéme, od štátu si uplatnil aj DPH zaplatenú poctivým dodávateľom, ktorý však zostal úplne bez peňazí. Pokiaľ nepoctivý podnikateľ chce prísť bezprácne k nie malému majetku, stačí mu aby rok vo svojej s.r.o.-čke prípadne v s.r.o.-čke rovno založenej na tzv. bieleho koňa podnikal uvedeným spôsobom a následne z firmy buď vystúpil prípadne sa jej kompletne legálne zbavil tak, aby na neho finančná správa ani polícia nemali dosah. Za úplnú nespravodlivosť voči poctivým podnikateľom považujem už samotnú možnosť zbavenia sa zadĺženej firmy a to beztrestne a v podstate kedykoľvek. Nedávno prijaté postupy potvrdení vyžadovaných od daňového úradu pri predaji firmy totiž kontrolujú a ošetrujú len záväzky voči štátu a nie voči obchodným partnerom.
Súdenie sa poctivého podnikateľa s podvodníkmi z takýchto firiem je na Slovensku mimoriadne nákladné a do veľkej miery neúčinné. Aj v prípade, že by súdne konania netrvali roky až desaťročia je reálne vymoženie pohľadávok čiste teoretické, skôr majú podnikatelia skúsenosti s tým, že z rozsudku sa stáva bezcenný papier, ktorý podnikateľovi vlastné zarobené peniaze nikdy nedokáže zabezpečiť. Aj pre menej ekonomicky zdatného človeka musí byť na prvý pohľad jasné totálne znevýhodnenie poctivého podnikateľa oproti podvodníkovi, ktorých je žiaľ dnes už nielen na Slovensku stále viac.
Nemôžem sa zbaviť dojmu, že uplatnenie si DPH z nezaplatených faktúr dodávateľom je v legislatíve účelovo zakomponovaným prostriedkom, na ktorom mnohé firmy majú postavenú vlastnú existenciu. Je totiž len pochopiteľným konštatovaním, že pri súčasnej vymáhateľnosti práva a takto postavenej legislatíve podvodníkom viac menej nič nenúti plniť si svoje záväzky a aj takýmito nelogickými zákonmi štát systematicky likviduje už aj tak nízky počet poctivých podnikateľov.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.