Ku genocíde v Rwande došlo pred štvrť storočím.
V týchto dňoch si pripomíname ďalšiu smutnú a tragickú časť histórie sveta. 6. apríla 1994, teda presne pred štvrť storočím došlo v tomto africkom štáte ku genocíde, počas ktorej bolo mimoriadne brutálnym spôsobom na základe etnického princípu vyvraždených asi 800 000 obavatelov Rwandy. Problematike sme sa venovali už v roku 2011 v článku: http://www.seredonline.sk/clanky/hotel-rwanda-skutocny-pribeh-o-genocide/
Rwanda je najhustejšie obývanou krajinou kontinentálnej Afriky.
Záujemcovia o problematiku si môžu pozrieť výborný film natočený podľa skutočných udalostí Hotel Rwanda.
- - -
Rwandská genocída predstavuje masové vraždenie, ku ktorému došlo v období od 6. apríla do 4. júla 1994. Pri masových vraždách zahynulo viac než 800 000 Tutsiov a umiernených Hutuov, ktorí boli masakrovaní militantnými skupinami Interahamwe a Impuzamugambi. Konflikt bol zárodkom utečeneckej krízy v bývalom Zaire, prvej a druhej Konžskej vojny a občianskej vojny v Burundi.
Popri nacistickom holokauste a masovým vraždám na území ZSSR počas druhej svetovej vojny, arménskej genocíde a genocíde Červených Kmérov v Kambodži je zaraďovaná k najväčším genocídam 20. storočia.
Pre mnohých je táto udalosť historickým mementom nielen z dôvodu obrovského množstva zavraždených za tak krátke obdobie, ale tiež kvôli prístupu rozvinutých krajín a OSN ku konfliktu. Napriek spravodajským informáciám pred začiatkom vraždenia a vyobrazeniu ukrutností medzinárodnými médiami v celej ich šírke, a napriek nátlaku generála Roméa Dallaira, ktorý viedol vojská OSN v Rwande, všetky krajiny prvého sveta odmietli intervenovať.
Zdroj: Wikipedia
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.