Nastanú zmeny aj v Číne?
Nielen obyvatelia ďalších krajín arabskej časti sveta sa pripájajú k masovým verejným protestom proti svojim väčšinou niekoľko desaťročí vládnúcim predstaviteľom krajín. V Lýbii Kadáfí nechal strieľať do demonštrantov mechápajúc, že svoj nevyhnutný pád maximálne oddiali. On príde, len bude ešte krvavší a to už nielen voči bežným ľuďom, ale nadá sa vylúčiť že aj vodca ako on skončí popravený a na smetisku dejín po vzore napríklad Nicolae Caucesca.
Médiá prinášajú stále viacej i keď oklieštených, no bezpochyby mimoriadne podstatných informácií z Číny. Napriek opatreniam zamedzujúcim šíreniu správ a sankciám Čínskej vlády voči disidentom, vyzerá to tak, že podstatná časť z obyvateľov miliardovej Číny sa socializmu po čínskom vzore už nasýtila. Pre svetovú ekonomiku bude vývoj práve v tejto krajine mimoriadne dôležitý. Z klasickým trhovým hospodárstvom, demokraciou na západný spôsob a bez určitého autoritárskeho riadenia krajiny, do budúcnosti s Čínou ako ju poznáme dns rátať možno iba ťažko. Preto bude zaujímavý pohľad aj na reakcie USA, Ruska a EÚ. Vyhodnotia tieto krajiny možné zmeny v Číne pozitívne, alebo skorej negatívne?
Čína je známa zvláštnym zriadením, ktoré sa javí vyť hybridom medzi socializmom a kapitalizmom. Megalomanské projekty v oblasti železničnej prepravy či spojenia siedmych veľkomiest do jednej na svete najväčšej aglomerácie sú síce projektami odvážnymi, nie však nereálnymi. Aj v tejto krajine si totiž asi uvedomujú, že vízie súdruha Lenina môžu fungovať iba ak na papieri. Ak sa ich dlhodobo snaží niekto presadzovať v praxi, musí počítať s dostatočne veľkými kapacitami väzníc pre disidentov a v neskoršom štádiu dostatočnými argumentami vo forme vhodných a nebezpečných donucovacích prostriedkov voči rozvinutému svetu, ktorými sa pokúsi zabezpečiť pod rôznymi hrozbami (Severná Kórea) minimálne potravinovú pomoc pre svojich od hladu zomierajúcich obyvateľov.
Foto: (C) Milos Majko - Čína, Shenzhen. Jedno z Čínskych miest, ktoré sa dá považovať za rozvinutú aglomeráciu samotnú krajinu pripomínajúcu snáď iba obyvateľmi, nápismi, všade prítomnými policajtami (v širokom počte aj tajnými) a samozrejme nepreniknuteľnými hranicami od okolitého sveta.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.