Občania, ak nechcete byť šikanovaní a mať na krku zbytočné povinnosti, musíte sa brániť záujmom o veci verejné
VZN je podzákonná norma prijímaná zastupiteľmi občanov v obci / meste. Nesmie byť v rozpore so zákonmi SR a občania majú možnosť VZN pripomienkovať. Túto možnosť žiaľ využíva minimum občanov, no keďže sa po schválení zpravidla dotýka väčšiny, tak následne zlé alebo povedané inak nie dobré či spravodlivé VZN kritizujú všetci tí, ktorí mohli zabrániť jeho prijatiu v kritizovanej podobe.
Po schválení VZN je cesta k jeho zmene či zrušeniu náročná a skúsenosti ukázali, že ak poslanci nechcú nič meniť, ťažké to má aj prokurátor - ak teda vôbec chce vo veci konať.
Odporúčam preto brať výzvu poslanca OZ Šimulčíka vážne a pripomienkovať VZN týkajúce sa nepochybne väčšiny obyvateľov obce v čase, kedy musia byť pripomienky občanov prerokované a mali by byť brané do úvahy.
Občania nezabudnite - VZN ká, zákony a všetky právne normy majú občanom slúžiť, nie ich šikanovať a bezdôvodne ukladať povinnosti, s ktorými mnohokrát nemusia mať nič spoločné. Je to len na vás...
Z diskusie príspevok Jána Šimulčíka, poslanca OZ v Šintave:
Som rád, že Šintavčania sa čím viac zaujímajú o veci verejné – pripravovaný prevádzkový poriadok cintorína. Uvedený poriadok sa bude prerokovávať na OZ ako všeobecne záväzné nariadenie (VZN). K publikovanému návrhu môžete podľa § 6 zákona 369/1990 Zb. o obecnom zriadení podať pripomienky:
(4) Dňom vyvesenia návrhu nariadenia začína plynúť najmenej desaťdňová lehota, počas ktorej môžu fyzické osoby a právnické osoby uplatniť pripomienku k návrhu nariadenia v písomnej forme, elektronicky alebo ústne do zápisnice na obecnom úrade. Pripomienkou možno v určenej lehote navrhnúť nový text alebo odporučiť úpravu textu, a to doplnenie, zmenu, vypustenie alebo spresnenie pôvodného textu. Z pripomienky musí byť zrejmé, kto ju predkladá. Na ostatné podnety nemusí navrhovateľ nariadenia prihliadať, a to najmä vtedy, ak nie sú zdôvodnené.
(7) Vyhodnotenie pripomienok sa musí predložiť poslancom v písomnej forme najneskôr tri dni pred rokovaním obecného zastupiteľstva o návrhu nariadenia.
V tomto prípade treba návrhy podať do štvrtka 21. 4., aby najneskoršie v piatok mohol obecný úrad zaslať poslancom OZ vyhodnotené pripomienky. Od anonymného upozorňovania na veci verejné by bolo vhodné, aby občania Šintavy prešli aj k zasielaniu vecných pripomienok k návrhom VZN. Aj tým sa buduje občianska spoločnosť.
Keďže pripomienky sa dajú zaslať aj elektronicky, pripájam email obce: obec@sintava.sk.
Ján Šimulčík, poslanec OZ
- - -
Občania, ak nechcete byť šikanovaní na každom kroku v živote a mať na krku zbytočne naložené povinnosti mnohokrát aj tých, ktorí sa ich chcú jednoducho zbaviť, musíte sa brániť záujmom o veci verejné.
Verte, že pre volených zástupcov, ktorí chcú ovládať masy ľudí nie je nič horšie, ako aktívny, rozhľadený a zvedavý občan!
Je len na vás, či svoje práva využijete, alebo dovolíte s nimi manipulovať iných...
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.