Opäť sme zachraňovali zranenú labuť
V sobotu 28.1.2012 nám bolo nahlásené podozrenie na primrznutú labuť na štrkoviskách v Šintave. Labuť si v strede jazera všimli deti, ktoré to ihneď oznámili rodičom. Po príchode na miesto sme zistili, že labuť zamrznutá nie je, ale má pravdepodobne poranené krídlo. Labuť sme žiaľ odchytiť nemohli, pretože bola ďaleko od brehu a ľad nebol pevný. Na miesto sme sa vracali každý deň a dnes sme labuť našli pri brehu. Ako sme predpokladali, labuť má zranené krídlo a tak sme ju ihneď odchytili. Labuť sme po konzultácii s p. Schnaiderom odviezli k nemu do záchrannej stanice Havran v Ratnovciach. Labuť je trochu podvyživená, pretože následkom zranenia sa nevie dostať k potrave a má zlomenú poslednú časť krídla. Zranenie je staré niekoľko mesiacov, tak okamžitá operácia nie je nutná. Krídlo sa zoperuje na jar keď bude teplejšie a labuť bude dostatočne silná. Dovtedy bude členom záchrannej stanice. Nebyť všímavých detí, labuť by v takejto zime bez dostatočne kvalitnej potravy nemala šancu na prežitie.
A ako to s primŕzaním labutí vlastne je ?
Adaptácia vtáčích druhov je veľmi široká. Sťahovavé odlietajú niekoľko tisíc kilometrov do Afriky, aby prečkali nepriaznivé obdobie, ktoré prevláda na ich hniezdiskách. Naopak, iné dokážu prekonať často extrémne podmienky zimného obdobia. Prekonajú chlad, ľad, sneh aj vietor pokiaľ majú dostatok potravy. Ak sú v dobrej kondícii dokážu sa popasovať aj s tak chladným počasím, aké máme v Európe v týchto dňoch. Výnimkou nie sú ani labute, ktoré môžeme vidieť sedieť aj na zamrznutých vodných plochách. Je to bežné správanie vodných vtákov, nakoľko im ľad, podobne ako voda, poskytuje bezpečnejšie miesto na odpočinok. Preto pri pohľade na vtáky sediace na ľade nejde o nič výnimočné, ale o bežné správanie sa. Vtáčí jedinec v dobrom zdravotnom stave nemá šancu primrznúť o ľad alebo zamrznúť do vody. Stáva sa to len v prípade chorých, zranených alebo uhynutých jedincov, ktoré sú dodatočne takto nachádzané. Zdravý jedinec svojim neustálym pohybom nemôže dopustiť, aby o ľad primrzol. Pri pozorovaní labute sediacej na ľade, si preto pred kontaktovaním odborníkov treba overiť či ide ozaj o ohrozeného jedinca. Ideálnym spôsobom je kúsok pečiva, ktorým sa pokúsime labuť prilákať. Vtáky prijmú pokrm od človeka, a tak sa z miesta pohnú, čím sa vieme presvedčiť či je labuť primrznutá alebo nie.
Zdroj: www.minzp.sk
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.