Otvorený list ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi
Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov je výrazne zastaralý a už dlhú dobu si vyžaduje významnú novelizáciu. Napriek tomu, že sa týmto zákonom riadia všetky samosprávy a sú ním upravené povinnosti primátorov, starostov i poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev, zákon v podstate nepočíta so sankciami pri jeho nedodržiavaní. Je zastaralý a nereflektuje na problémy, ktoré samospávy, ale aj občania voči samosprávam v dnešnej dobe riešia.
Ako huby po daždi sa v samosprávach etablujú volení "zástupcovia občanov", ktorí sú schopní zákon flagrantne ignorovať (zo SOL poznáme napr. Sereď, Šoporňa, Drahovce, Brunovce a ďalšie) a dokonca aj ignorovanie ďalšieho zákona (211/2000 Z.z.) ohlásiť aj vopred verejne, ako to urobil starosta Šintavy Miroslav Holička. Argumentom jeho verejného zneváženia práva a ignorovania zákonov je práve "žiadna sankcia" pre porušovateľa.
Takže jasná cesta pre občanov k problémom v obci už len z dôvodu NEkvality tohto zákona.
Za nevyhnutné považujem podotknúť, že zákonodarca pravdepodobne nepočítal so starostami typu Holička či Masárová, ktorí si so zákona systematicky budú verejne robiť v podstate srandu. Predsa len sa očakáva, že občania si do verejných funkcií zvolia zástupcov presadzujúcich záujmy občanov, reprezentujúcich obec a nie arogantných porušovateľov legislatívy.
Osobne spolu s ostatnými normálne rozmýšľajúcimi občanmi a mnohými odborníkmi, ale aj volenými zástupcami vítam iniciatívu novelizovať tento zákon. Preto zverejňujeme Otvorený list ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, pod ktorý sa už podpísali desiatky výzmanmých ľudí zaoberajúcich sa samosprávou, ale aj aktivistov a volených zástupcov, ktorí predpokladám, že aj sankcie za porušovanie zákona budú považovať za normálne a pochopiteľné.
Prinášame celý text otvoreného listu:
Otvorený list ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi
Vážený pán
Robert Kaliňák
podpredseda vlády a minister vnútra
Vážený pán minister,
dovoľujeme si Vás osloviť v súvislosti s návrhom novely zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov. Podľa našich informácií ministerstvo vnútra už dlhšiu dobu pripravuje takýto návrh v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Rešpektujeme postavenie ZMOS ako reprezentatívnej organizácie významnej časti obecných a mestských samospráv, chceli by sme Vás však upozorniť, že ZMOS nie je jedinou organizáciou, ktorá reprezentuje aktérov územnej samosprávy. Nie všetky obce a mestá sú členmi ZMOS-u. Okrem starostov a primátorov, ktorých ZMOS reprezentuje predovšetkým, sa na činnosti samosprávy podieľajú aj poslanci zastupiteľstiev, hlavní kontrolóri a aktívni občania pôsobiaci v množstve občianskych iniciatív, mimovládnych organizácií a neformálnych združení.
Vyzývame Vás preto, aby ste ešte pred predložením návrhu novely zákona o obecnom zriadení do medzirezortného pripomienkového konania prizvali k jeho príprave aj ďalšie organizácie reprezentujúce jednotlivé zložky samosprávy a občianskej spoločnosti a umožnili im vyjadriť sa k pripravovanému návrhu a k potrebným zmenám v zákone.
Zákon o obecnom zriadení je najdôležitejším právnym predpisom upravujúcim pôsobenie miestnej samosprávy. Je preto dôležité, aby bol pripravovaný transparentne a za účasti všetkých relevantných aktérov.
Poukazujeme na prebiehajúcu prípravu návrhu novely zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám, v rámci ktorej ministerstvo spravodlivosti vytvorilo pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov štátnej správy, samosprávy i mimovládnych organizácií. Sme presvedčení, že podobne by malo postupovať aj ministerstvo vnútra pri príprave novely zákona o obecnom zriadení.
Návrh novely zákona o obecnom zriadení nie je obsiahnutý v Pláne legislatívnych úloh vlády na rok 2017. Návrh novely zákona sa nevypracúva na základe vládou schváleného legislatívneho zámeru, a preto malo ministerstvo vnútra povinnosť pred spustením tvorby návrhu zákona v dostatočnom časovom predstihu zverejniť predbežnú informáciu. Táto povinnosť ministerstvu vypláva z § 9 zákona č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov a z čl. 10 ods. 1 Legislatívnych pravidiel vlády SR. Pripomíname, že ministerstvo vnútra si túto povinnosť dosiaľ nesplnilo.
Ako vyplýva z § 2 ods. 1 zákona o tvorbe právnych predpisov, právne predpisy by sa mali pripravovať za účasti verejnosti. Zvlášť dôležité je to pri takých právnych predpisoch, ktoré sa významne dotýkajú práv a povinností občanov. Zákon o obecnom zriadení nepochybne je takým predpisom. Žiadame Vás preto, aby ste prizvali verejnosť k tvorbe novely zákona o obecnom zriadení ešte pred začatím medzirezortného pripomienkového konania.
Dňa 9. mája 2017.
- - -
Pod petičnú akciu sa môžete podpísať tu: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=914300
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.