Po stopách Dona Corleoneho - Sicily, Corleone
V dnešnej dobe, je možné román Maria Puzza Krstný otec považovať spolu napríklad Doylovym Sherlockom Holmesom, takmer za literárnu klasiku. Ide o diela, ktoré sa po ich prečítaní stávajú súčasťou čitateľa. Sú napísané štýlom, ktorý núti každého z nás akoby vniknúť do deja a virtuálne prežiť osudy ich predstaviteľov online. Ako v prípade Sherlocka Holmesa, tak v prípade Dona Corleoneho skorej či neskorej človeka láka navštíviť miesta, v ktorých sa romány odohrávajú a vidieť nielen scenérie krajiny ale aj samotné mestá v dielach tak podrobne popísané.
Krstným otcom spomínajúcim sa v názve románu, je práve Vito Corleone, ktorého priezvisko je prevzaté z názvu mesta Corleone nachádzajúceho sa na Talianskej Sicílii. Podobne, dievčenské priezvisko Corleoneho matky je Corigliano, čo je aj názov ďalšieho mesta v Kalábrii na juhu Talianska, v okolí ktorého operuje silná lokálna mafia. V knihe má Vito štyri deti, sú nimi horkokrvný Santino „Sonny“ Corleone, tichý a bezstarostný Frederico „Fredo/Freddy“, najmladší syn Michael Corleone a dcéra Constanzia „Connie“ Corleone. Okrem nich má i jedného adoptívneho syna, Toma Hagena, ktorý je približne rovnako starý ako Sonny. Tom Hagen je sirota írsko-nemeckého pôvodu žijúca na uliciach New Yorku, až kým sa nespriatelí so Sonnym. Neskôr si ho Corleonovci osvoja, vyštuduje právo a stane sa consigliorim rodiny Corleonovcov po zosnulom Gencovi Abbandandovi. (Wikipedia) Román sa odohráva hlavne v USA, no nie je vynechaná ani Sicília a ďalšie postavy - caporegimovia Clemenza a Tessio, členovia ich mafie Rocco Lampone, Paulie Gatto a Luca Brasi, spevák Johnny Fontana, jeho priateľ Nino Valenti, priateľka Michaela Corleoneho Kay Adamsová, milenka Sonnyho Corleoneho Lucy Manciniová a ďalší. Medzi ostatné postavy patria mnohí donovi dlžníci, napríklad majiteľ pohrebného ústavu Amerigo Bonasera. V knihe vystupujú takisto aj šéfovia iných amerických mafiánskych rodín. Johnny Fontana, slávny spevák má byť porovnávaný s Frankey Sinatrom, ktovie prečo... Toľko z románu. Ako som už spomenul, aby bol zážitok z niekoľkokrát prečítanej knihy a viacerých videní filmovej verzie románu ešte intenzívnejší, treba sa vybrať na Sicíliu. Corleone čaká v jej vnútrozemí.
Cesta dnes môže byť aj spomienkou na relatívne plodné roky fungovania leteckej spoločnosti Sky Europe, ktorá v letnom letovom poriadku operovala aj na pravidelnej linke Bratislava - Catania. Hneď po prílete si v požičovni prenajímame auto a volíme smer - Palermo a to cez vnútrozemie a to napriek tomu, že už ani mapa nevzbudzuje ilúzie, že nás čakajú cesty, na aké sme zvyknutí v našom okolí. Auto sa pohybuje vyprahnutou krajinou po serpentínach, ktorú sú lemované väčšinou iba kríkmi a aj tie na mnohých miestach zachvátili požiare. Dediny sú malé a hodne dýchajú minulosťou, akoby sa tu zastavil čas. Jeden krát sme napriek navigácii na pochybách a preto cestu konzultujeme s policajtami. Ochotne radia, no Mario Puzzo so svojim doslovne svetoznámym Krstným otcom im žiaľ! nehovorí úplne nič. Evidentne majú iné záujmy - uprostred Sicilie sa snáď ani nedivíme.
Po kratučkej zastávke pred mestečkom Corleone vchádzame do historického centra - historické je vlastne celé mesto. Nevidíme žiadne paneláky, žiadnu príliš modernú výstavbu. História tu však preniká takpovediac až do kostí. Doslova sa flákame po mestečku a hľadáme nejaké symboly pôsobenia mafie či aspoň artefakty a nejaké výjavy z filmu, aby sme mohli povedať, že v Corleone slávny román poznajú. Do akej miery sa to dá povedať neviem, no jeden z malých barov sme predsa len našli. Výzdoba celého baru bola v štýle filmu Krstný otec a aj majiteľ baru sa s nami rád odfotil. Zo začiatku nás podľa techniky typoval na turistov z USA - Slovensko mu žiaľ veľa nepovedalo. Ale nevadí, aspoň kupujeme bylinný likér El Padrino a po povinnej fotodokumentácii trávime v mestečku noc. Miestny hotelík má pomerne útulné izby za pomerne prijateľné ceny.
Ráno vyrážame smerom na Palermo a auto s vejúcou Slovenskou vlajkou tak ako deň predtým, i teraz púta zraky domácich. Palermo je skutočnou metropolou Sicílie. Veľký a významný prístav so zaoceánskymi loďami i prekladiskom nákladov, staré uličky, vrieskajúci taliani a zmrzlina v žemli. Zmrzlina bola dobrá. Po asi poldennom pobyte v meste Palermo opúšťame, aby sme si pozreli časť Sicílie, ktorá je turistami vyhľadávaná asi najviac. Ide o oblasť až po Cefalu.
Večer začína a my končíme v malej a útulnej kaviarničke s výhľadom na more. Ešte nás čaká Milatzo, niektorý z ostovov Liparského súostrovia a potom ešte stále činná sopka Etna.
Ale to už je príbeh pre ďalšie pokračovanie našej fotoreportáže.
- - - Sicília - Corleone a Palermo spolu s USA a Chicagom, to sú asi najznámejšie mestá, ktoré sú z dôvodu výraznej medializácie najviac spájané s pôsobením mafie.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.