Počet krádeží vlámaním má neustále alarmujúce čísla
Beaufort |MM| Štatistiky dokazujú, že vlámania sú najčastejšou formou krádeží, či už ide o váš príbytok – dom, byt alebo rekreačnú chatku. Na pozore sa majú aj majitelia maloobchodov a reštaurácií. Za rok 2013 Policajný zbor SR evidoval 11 074 krádeží vlámaním. Strach pred krádežou je prirodzený, avšak netreba sa iba báť, existuje množstvo opatrení ako ho obmedziť. Preto vám prinášame pár jednoduchých rád ako znížiť riziko vykradnutia vášho domova na minimum.
Základom všetkých opatrení je bezpečnosť. Treba dbať nielen na materiálnu zábezpeku, ale aj na tú morálnu. Na začiatok pri vašej dlhšej neprítomnosti doma je dobré požiadať niekoho, komu dôverujete, aby vám pravidelne vyberal poštovú schránku a občas skontroloval byt. Zároveň však nie je dobré informovať o vašom odchode veľa ľudí a vonkoncom nie prostredníctvom sociálnych sietí.
Okná a dvere
Vlamači volia okná a dvere ako prvú možnosť vniknutia do nehnuteľnosti. Je to práve kvôli krátkosti času, na prienik im stačia jednoduché nástroje a je to tichá, pozornosť nevzbudzujúca záležitosť. Naším najčastejším zlozvykom je zaťahovať okná bytu roletami. Pre zlodejov je to jasný signál, že nie ste doma.
Pokiaľ sa rozhodnete cielene chrániť práve túto časť domu, okná si môžete zabezpečiť mrežou, čo je účinné, ale nie každému to vyhovuje z estetického hľadiska. Momentálne na trhu sú však dostupné aj okná a dvere s bezpečnostnou vysokoúčinnou sklenou výplňou. „Pri rozbití skla k sebe viaže sklenené úlomky pružná vrstva, ktorá sa pri výrobe vkladá medzi jednotlivé sklá výplne okien, či dverí. Je to typ fólie, ktorá sa vyznačuje vysokou pevnosťou, pružnosťou a priľnavosťou ku sklu. To znamená, že sklo sa rozbije, ale naďalej drží pokope,“ hovorí Rastislav Svečula, vedúci obchodného útvaru Saint-Gobain Glassolutions Nitrasklo. Jej výhodou oproti nalepovacím fóliám je, že si na prvý pohľad nič nevšimnete a zlodej bude mať problém sklo rozbiť. Skúste si zvyknúť pred odchodom z domu alebo bytu starostlivo kontrolovať, či máte zatvorené všetky okná a dvere. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.
Pri chatkách sa oplatí kombinovať bezpečnostné sklá s mrežami. Predsa len, je to miesto, kde nemá zlodej až toľko svedkov a odhodlá sa aj k väčším „útokom“ na váš majetok.
Viditeľnosť
Dbajte takisto na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý. Pre mnohých z vás to bude samozrejmosť, no čudovali by ste sa, koľkí na to už doplatili - nikdy nenechávajte kľúče na dostupných miestach ako v kvetináči, v schránke, atď. Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Môže sa stať, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas.
Cennosti
Doklady od skutočne drahých vecí si dobre odložte. Výrobné číslo na doklade umožní pátrať po odcudzenom majetku, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva. Ak sa dá, neuschovávajte väčšie sumy peňazí a cennosti doma, je tu možnosť prenájmu trezoru v banke pri odchode na dlhší čas, čo sa týka financií, tiež im je lepšie v banke, ako pod kobercom, v ponožkách, pod matracmi...
Poistenie & zabezpečenie
Dom či byt si poistite. Dnes už môžete využiť služby rôznych poisťovní a vybrať si čo najvýhodnejšiu ponuku poistenia vášho majetku. Dom či byt si zabezpečte kvalitným alarmom a pred kúpou sa poraďte s odborníkom. Vhodné sú alarmy, ktoré vás budú okamžite informovať prostredníctvom aplikácie, napr. na mobilný telefón.
Počas dovolenkových príprav myslíte na veľa vecí. No vhodné je myslieť aj na to, aby ste si našli svoj domov po príchode v takom stave, ako ste ho zanechali, vrátane nedotknutého majetku. Majte na pamäti, že dom či byt je chránený do takej miery, ako je chránená jeho najslabšia časť a ak už k vlámaniu náhodou došlo, neupratujte!!! Mohli by ste tým znehodnotiť stopy páchateľa.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.