Podstata korupcie je v našej tolerancii voči nej
Systém na Slovensku je založený na korupcii vo všetkých sférach života, ktorá rokmi nadobudla žial obludné rozmery a dnes nie je riešiteľná bez radikálnej zmeny myslenia a správania sa samotných občanov. Môžu byť sebelepšie zákony, môže sa zmeniť prístup polície, prokuratúry aj súdov. Bez zmeny prístupu ľudí a nulovej tolerancie ku korupčnému správaniu sa, k zmene v krajine nedôje.
Britský spravodajský portál Business Insider iba nedávno zaradil Slovensko medzi 11 najskorumpovanejších krajín rozvinutého sveta. Vo svojom hodnotení sa portál odvolal na každoročný index korupcie zverejňovaný Svetovým ekonomickým fórom (WEF). Údaje vyplývajú z prieskumu, do ktorého sa štandardne zapája 15-tisíc lídrov z podnikateľského prostredia. Toto hodnotenie prebehlo od februára do júna 2016.
Medzinárodné inštitúcie Slovensko vnímajú ako najskorumpovanejšiu krajinu na svete - teda hned po Mexiku. Nie, nesmejte sa! To nie je komédia, ale viac ako tragédia. Vôbec nejde o to, ako sa na nás pozerajú zo zahraničia, ale čo takýto stav spoločnosti robí s nami a našimi deťmi. Je to o nás samotných. Je to o tom, že ľudia dnes dokážu verejne obhajovať zlodejov a klamárov a haniť tých, ktorí ich konanie odhalia. Korupcia je všade okolo nás a smutné je, že ľudia to už veľa krát ani nedokážu odhaliť. Zvykli si a považujú to za normálne. Tí, ktorí z nej ťažia, dokonca za správne. A sú aj takí, ktorí nepovažujú za úspešných tých ľudí, ktorí poctivo pracujú a podnikajú, ale práve opačne - zbohatlíkov zbohatnutých cez korupciu, zneužívanie verejných funkcií, tunelovanie verejných zdrojov či napojenia na verejné zákazky zásluhou lobingu. Ľudí z tej prvej - poctivej kategórie považujú za hlupákov neschopných prispôsobiť sa systému. A tých, ktorí na korupciu poukážu, dokonca verejne pranierujú ako bonzákov.
Spoločnosť opustilo právo, zmysel pre poctivosť a česť, dodržiavanie základných zásad slušnosti a spravodlivoisť.
Už viac ako desať rokov sa aktívne venujem médiam a prostredníctvom nich hlavne samosprávam. Tisíce materiálov (min.80% nezverejnených), ale aj destaitky tisíc diskusných príspevkov pod tými zverejnenými mi umožnoili vykonať zaujímavý sociologický prieskum správania sa časti verejnosti v niektorých v živote úplne bežných situáciach. Aj anonymná verejná diskusia a videnie takpovediac do jej zákulisia dokázala, ako strašne hlboko dokázali niektorí ľudia klesnúť a čo všetko sú ochotní a schopní verejne obhajovať.
A práve o korupcii a o faktoch zo samospráv aj nám tých najbližších, bude tento seriál.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.