Práva občanov majú byť v novom Stavebnom zákone oklieštené. Podporte petíciu!
Hromadná pripomienka VIA IURIS proti okliešteniu práv občanov v novom Stavebnom zákone
Prosíme o podporu hromadnej pripomienky k návrhu nového Stavebného zákona! Návrh nového Stavebného zákona obsahuje veľmi nebezpečné ustanovenia, ktoré výrazne oklieštia práva občanov pri povoľovaní stavieb. Návrh zákona obsahuje aj ustanovenia, ktoré negatívne obmedzia možnosť miest a obcí rozhodovať o svojom území. Ak bude zákon prijatý v tejto podobe, pôjde o veľký krok späť. Povoľovanie stavieb bude prebiehať s ešte väčším „vylúčením verejnosti“ ako doteraz. Občania, mestá a obce nebudú mať možnosť dostatočne si chrániť svoje zdravie a životné prostredie. Návrh zákona však obsahuje aj iné nedostatky.
Pripomienkové konanie trvá do pondelka 18. augusta 2014.
Do 18. augusta (vrátane tohto dňa) môžete túto hromadnú pripomienku podporiť.
Ministerstvo dopravy a výstavby, ktoré návrh zákona pripravilo, prezentuje návrh nového stavebného zákona iba v pozitívnom svetle a uvádza, že by mal priniesť najmä zrýchlenie stavebného konania a riešenie čiernych stavieb. Ministerstvo však vôbec nehovorí o mnohých nebezpečných ustanoveniach, ktoré návrh zákona obsahuje a ktoré poškodia občanov.
Ide napríklad o tieto nebezpečné ustanovenia:
- Nový zákon zoberie ľuďom možnosť zúčastniť sa povoľovania stavby, ak budú napríklad negatívne ovplyvnení dlhým a intenzívne obťažujúcim procesom výstavby tejto stavby, napríklad hlukom, prachom a premávkou nákladných áut. Zákon umožní ľuďom byť účastníkmi konania iba vtedy, ak budú dotknutí samotnou „prevádzkou“ stavby, ale nie vtedy, keď budú ovplyvnení jej mimoriadne zaťažujúcou výstavbou.
- Nový zákon umožní úradom svojvoľne odoberať práva občanom, ak sa budú chcieť zúčastniť povoľovania a umožní úradom svojvoľne zamietať pripomienky dotknutých občanov na základe „gumených“ ustanovení – stačí že úrad skonštatuje, že pripomienky občanov „nemajú vplyv na ich práva“.
- Nový zákon nezabezpečuje ani dostatočné informovanie občanov o pripravovaných stavbách. Ministerstvo navrhuje, aby sa informácie o pripravovaných stavbách, kde je viac ako 50 účastníkov konania (teda aj o veľkých stavbách s výrazným vplyvom na životné prostredie) zverejňovali iba na úradnej tabuli úradu, ktorá je však častokrát vzdialená aj niekoľko kilometrov od obydlí občanov, a na internetovej stránke úradu. Pre bežných občanov je však nereálne, aby chodili stále sledovať vzdialenú úradnú tabuľu alebo každý deň sledovali internetovú stránku úradu. Návrh zákona vôbec neobsahuje povinnosť úradov zverejniť informácie o takýchto pripravovaných stavbách aj mieste budúcej stavby, kde sú občanom najľahšie prístupné, ako je to napríklad aj v Českej republike.
- Nový zákon obsahuje možnosť, že sa celé konanie o povolení umiestnenia stavby môže úplne vynechať, ak bude stavba umiestnená „v areáli existujúcej stavby s rovnakým spôsobom užívania“. To je „gumené“ ustanovenie, ktoré umožní povoliť v mierne zastavaných lokalitách rozsiahle a vysoké budovy bez toho, aby sa občania k ich umiestneniu mohli vyjadriť. Okrem týchto nedostatkov však návrh zákona obsahuje aj ďalšie nedostatky.
- Nový zákon výrazne rozšíri kontrolnú právomoc štátu voči mestám a obciam pri prijímaní územných plánov miest a obcí. Vytvára tak priestor pre svojvôľu štátnych úradníkov, ktorí by mohli tlačiť mestá a obce k takým územným plánom, ktoré si ich obyvatelia neželajú. Hrozí, že mesto alebo obec sa bude musieť pri územnom plánovaní podriadiť mocenským pokynom.
- Nový zákon umožní, aby samosprávny kraj (VÚC) určil mestu alebo obci konkrétnu plochu, na ktorú má umiestniť technickú prevádzku - napríklad ropovod, čističku odpadových vôd, skládku alebo verejnú kanalizáciu.
Z minulosti aj súčasnosti sú známe mnohé kauzy, kedy sa občania o závažných stavbách a prevádzkach dozvedeli až potom, keď už boli úradmi povolené alebo keď sa už začali stavať a kedy sa s nimi už nič nedalo urobiť. Úrady občanov mnohokrát úmyselne vylúčili alebo obišli. Občanom zostal iba pocit bezmocnosti, nespravodlivosti a nutnosť znášať negatívne vplyvy stavieb na ich zdravie a životné prostredie. Ministerstvo chce teraz návrhom nového zákona ešte viac obmedziť možnosť dotknutých občanov byť účastníkmi povoľovania stavieb. Urýchlenie stavebných konaní sa však musí zabezpečiť iným spôsobom, a nie tak, že ľudia, ktorých zdravie a životné prostredie môže byť stavbami a prevádzkami negatívne ovplyvnené, budú vylúčení z povoľovania stavieb.
Celý text hromadnej pripomienky, ktorý pripravila organizácia VIA IURIS, je zverejnený na http://www.viaiuris.sk/stranka_data/subory/legislativa/pripomienky-k-stavebnemu-zakonu.pdf
Návrhu nového Stavebného zákona je zverejnený na:
https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=7427&langEID=1
Na zastupovanie v rozporovom konaní o hromadnej pripomienke sú splnomocnení títo zástupcovia
Peter Wilfling, právnik spolupracujúci s VIA IURIS, Radničné nám. 3, 902 01, Pezinok
Zuzana Čaputová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS, Radničné nám. 3, 902 01, Pezinok
Imrich Vozár, právnik spolupracujúci s VIA IURIS, Komenského 21, 974 01 Banská Bystrica
Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS, Komenského 21, 974 01 Banská Bystrica
Petíciu môžete podporiť elektronicky tu:
http://www.ekoforum.sk/peticia/stavebny-zakon
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.