Prečo je rodinkárstvo a klientelizmus škodlivý a nebezpečný?
Väčšina ľudí si už zvykla na to, že na obecných, mestských úradoch či všeobecne v komunálnej a štátnej sfére je rodinkárstvo a klientelizmus bežným javom. S rovnakými menami zamestnancov a s bližším či vzdialenejším príbuzenským vzťahom sa stretávame nielen priamo na úradoch, ale aj v organizáciách, v ktorých je obec alebo mesto zriaďovatelom. Syn starosta, otec kurič, kamoši obsadia o pozície riaditeľa základnej školy až po pracovníkov úradu. Či prednosta úradu a blízka jeho rodina šéfuje jednému z odborov na úrade. Alebo rodina, z ktorej priamo či nepriamo je každý jej člen vrátane detí závislý na primátorovi. V mestskej eseročke, základnej škole či firme ktorú vlastní ako inak rodina primátora. To, že podniká v mestskej nehnuteľnosti, už veľmi pripomínať asi ani netreba. Alebo prepojenie viacerých úradov v okolí a zamestnanie si rodinných príslušníkov navzájom. Metód sa nájde veľa. Hlavne, ak napríklad primátor má takmer tridsať ročné skúsenosti a dôležité informácie týkajúce sa nielen vedenia samosprávy a dostatok silných pák nevyhnutných k ovládaniu ľudí a ich osudov nielen v meste, ale cez ďalších a ďalších kamarátov aj v regióne.
Prečo je rodinkárstvo a klienteliznmus škodlivý?
Štátna správa a úradníci aj v samosprávach by mali byť odborníkmi a nemali by riešiť, kto je kedy "pri moci". Malo by im byť úplne jedno, či je primátorom v meste Jano, Jožo, alebo ktokoľvek iný. Mali by si byť vedomí toho, že ich neplatí volený zástupca občanov, ale samotní občania. Úradnik by mal pre občana robiť rovnako kvalitne a bez rozdielu, či je občan prívržencom momentálneho voleného vedenia mesta či obce - situácia sa totiž mení, no kvalitne si prácu vykonávajúcich úradníkov by sa zmeny na volených postoch dotýkať rozhodne nemali. Žiaľ, nie je tomu tak. Práve výmeny na úradníckych postoch hneď po voľbách nie sú ničím výnimočným. Aj v našom blízkom okolí.
Nastáva teda dosadzovanie "svojich" ľudí do úradníckych funkcií a nezriedka prichádza k už spomenutému zamestnávaniu rodinných príslušníkov. Takýmto konaním prichádza k prehlbovaniu závislosti zamestnanca - úradníka na konkrétnom volenom zástupcovi a jeho loajalita nie voči občanom, ktorí ho platia a ktorým má slúžiť a poskytovať servis, ale konkrétnej volenej osobe. Čím je na jednom úrade alebo v organizáciách spadajúcich pod úrad zamestnaných viac rodinných príslušníkov, tým väčšia závislosť tentokrát už rodiny na konkrétnom človeku vo funkcii vzniká. A tým viac úradníkov a iných zamestnancov je náchylných priamo sa nechať ovplyvňovať v rozhodnutiach, ktoré by mali byť vykonávané na báze odbornosti a nie z donútenia, či minimálne snahy zapáčiť sa svojmu "chlebodarcovi". Áno, práve tu nastáva zlom, kedy úradník podvedome zabúda, komu má slúžiť.
Niektorí úradníci sú ochotní a schopní dokonca niekedy možno aj proaktívne podľahnúť yneužívaniu moci a razítka voči nepohodlným občanom pre vedenie samosprávy postupom hraničiacim so šikanou, alebo priamo aj protizákonným konaním. Niekoľko prípadov máme zdokumentovaných a podložených dôkazmi aj v našom médiu. Občania perzekuovaní úradníkmi (občanovi je jedno z akého motívu) sa dostávajú do situácie, kedy si zo svojich daní vlastne platia šikanu a protizákonné konanie voči sebe. Brániť sa ale musia za svoje peniaze a samospráva voči nim zaplatí advokátov zase len z ich peňazí. Že vás to nikdy nenapadlo? Tak asi patríte medzi tých "šťastlivcov", ktorí už len svojou existenciou nie sú pre volených zástupcov a ich konanie reálnou hrozbou. V praxi to znamená, že každý sa vzoprie až vtedy, keď sa ho problém dotýka osobne. Nie je to neskoro? Nie je načase zatočiť s klientelizmom, korupciou, rodinkárstvom a zneužívaním informácií volenými zástupcami a úradníkmi vo svoj prospech a v prospech úzkej skupiny ľudí a firiem ešte vtedy, keď to je možné? S jedlom totiž rastie chuť. Tak hovorí porekadlo a ľudové múdrosti zvyčajne neklamú.
Riešenie? Za žiadnych okolností nedopustiť (aj legislatívne) stav, kedy je na samospráve, štátnej správe a všeobecne na verejných finančných zdrojoch závislých viac rodinných príslušníkov a už vôbec celá rodina.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.