RÚVZ k téme ZAKALENÁ VODA v SEREDI
Dnes sme uverejnili rozhovor so Zsl. vodárenskou spoločnosťou ohľadom zakalenej vody a výmeny diaľkového potrubia medzi Galantou a Sereďou. http://www.seredonline.sk/clanky/vyjadrenie-zsl-vodarenskej-spolocnosti-k-teme-zakalena-voda-v-seredi/
Aby mali obyvatelia mesta ucelený pohľad na vodu v Seredi, obrátila som sa aj na RÚVZ v Galante a požiadala som ich o odpovede na niekoľko otázok.
1. Ako často robí RÚVZ rozbor pitnej vody v Seredi?
RÚVZ vykonáva monitoring kvality vody podľa plánovaného harmonogramu , v priemere dvakrát do roka v každej obci alebo v meste v okrese Galanta.
Zároveň RÚVZ sleduje kvalitu pitnej vody aj prostredníctvom kontroly výsledkov z prevádzkovej kontroly kvality pitnej vody vykonávanej prevádzkovateľmi verejných vodovodov, ktorej program každoročne predkladajú na schválenie príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Tieto subjekty majú povinnosť monitorovať a zabezpečiť kvalitu dodávanej pitnej vody vo vodnom zdroji a v distribučnom systéme.
2. Sú tieto odbery na rozbor vopred plánované ?
Monitoring kvality vody je plánovaný.
3. Aký rozbor sa v pitnej vode vykonáva (myslím hodnoty, ukazovatele a pod.)?
V rámci monitoringu sa vykonávajú dva druhy rozborov – kontrolný monitoring (v rozsahu minimálneho rozboru - ukazovatele uvedené v Tab. č. 2 Prílohy č. 2 NV SR č. 496/2010 Z. z.) a preverovací monitoring (kontrolný rozšírený o ďalších 20 chemických ukazovateľov).
Pozn.redakcie: spomínaná tabuľka je priložená ako príloha pdf.
4. Na vašej stránke sa v informáciách píše:" Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Galante, ktorý vykonáva monitoring kvality pitnej vody vo verejných vodovodoch na tzv. stabilných odberových miestach. " Kde sa tieto miesta nachádzajú v Seredi alebo jeho okolí?
Odberové miesta sa každoročne určujú v rámci plánovania monitoringu kvality pitnej vody vo verejných vodovodoch v okrese Galanta. Miesta, kde boli odobrané vzorky vody a výsledky kvality vody, sú zverejnené na internetovej stránke RÚVZ so sídlom v Galante.
Pozn. redakcie: link na spomínanú stránku http://www.ruvzga.sk/garuvz/voda/vodamonit.php?mid=7
5. Mám informáciu, že RUVZ nikdy nerobí odber vody z vodovodných kohútikov priamo v domácnosti, ale vždy len po pripojenie rodinného domu či bytovky z hlavného potrubia. Prečo sa nerobia rozbory aj priamo v domácnostiach? Myslím si, že občania sú natoľko znechutení špinavou vodou, že by Vám vyšli v ústrety a umožnili Vám niekoľkominútový prístup do bytu a poskytli vzorku vody.
Odber vzorky vody sa vykonáva z rozvodnej siete vnútri objektu na vodovodnom výtoku, t. j. priamo z vodovodného kohútika.
6. Existuje zákon na základe ktorého je Zsl. vodárenská spoločnosť povinná Vás požiadať o rozbor, pokiaľ majú vedomosť, že do odberných miest prúdi zakalená voda? Ak áno, ako často máte takéto hlásenia z ich strany týkajúce sa vody v Seredi?
Neexistuje.
7. Môžu Vás kontaktovať aj samotní obyvatelia, ak zistia prípadnú dodávku zakalenej vody a požiadať Vás o odber vody na rozbor? Ak áno, robí sa tento rozbor za poplatok?
Zakalenie vody je prevádzkový problém náhleho a prechodného zhoršenia kvality vody, môže mať lokálny alebo celoplošný charakter a rôznu dĺžku trvania. V prípade zistenia zakalenia vody je predovšetkým prvoradé kontaktovať dodávateľa pitnej vody a vzniknutý problém riešiť s ním.
Každá požiadavka na odber vody z dôvodu zakalenia vody sa objektívne posudzuje (či bol zákal nahlásený dodávateľovi vody resp. prevádzkovateľovi verejného vodovodu, zistenie dôvodu zakalenia vody u dodávateľa vody resp. prevádzkovateľa verejného vodovodu, jeho informovanosť o probléme, prijaté opatrenia, vykonané resp. vykonávané opatrenia v danom čase, čas potrebný na odstránenie zákalu, dĺžka trvania zákalu, doba, ktorá uplynula od zaznamenania zákalu po jej oznámenie, a pod.).
Po zhodnotení uvedených faktorov vrátane posúdenia opodstatnenosti vykonania analýzy sa vykoná odber vody. Tento sa uskutoční z vodomernej šachty (t. j. z miesta odovzdania dodávateľovi pitnej vody spotrebiteľovi) a v mieste výtoku z vodovodného kohútika vo vnútri objektu. K tomuto odberu je potrebná vzájomná súčinnosť RÚVZ a dodávateľa vody. Odber vzorky vody by nebol za poplatok. S odberom vzorky súvisia však aj organizačné a administratívne úkony vyžadujúce si určitý čas potrebný na ich zabezpečenie.
8. V dňoch 23-25. júla 2013 vydal RÚVZ zákaz používať vodu dodávanú do verejnej vodovodnej siete v Seredi ako vodu pitnú. Prečo sa tento rozbor a následné vyhlásenie uskutočnilo až na základe neustáleho upozorňovania na nekvalitnú vodu samotnými občanmi a podaní trestného oznámenia na neznámeho páchateľa OZ Občan rozhodni?
Zákaz bol vydaný na základe objektívne zistených skutočností. Súbežné upozornenie zo strany občanov, podané trestné oznámenie proces rozhodovania neurýchlil. RÚVZ vydal rozhodnutie po dôkladnej správnej úvahe.
9. Môžu byť teda obyvatelia Serede kľudní, že aj napriek zákalu je pitná voda v Seredi kvalitná a môžu ju bez obáv konzumovať ?
Z výsledkov prevádzkovej kontroly kvality vody vo verejnom vodovode vyplýva, že voda spĺňa v ukazovateľoch kvality vody (a teda aj v ukazovateli zákal) limity podľa nariadenia vlády SR č. 354/2006 Z. z, ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu v znení nariadenia vlády SR č. 496/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 354/2006 Z. z. (ďalej len nariadenie vlády SR č. 354/2006 Z. z.).
Zákal – ukazovateľ kvality vody vnímateľný zmyslami, k prekročeniu limitu ukazovateľa dochádza nepravidelne a nepredvídateľne, náhle a prechodne z prevádzkových dôvodov. Tento ukazovateľ nepredstavuje ohrozenie zdravia, avšak z hľadiska vlastností vody vnímateľných zmyslami zabraňuje jej používaniu a požívaniu a je málo pravdepodobné, že bude v tomto čase takáto voda využívaná na priame užitie.
Ak spotrebiteľ zistí senzoricky zhoršenie kvality dodávanej pitnej vody, má sa obrátiť na dodávateľa vody a s ním riešiť vzniknutý problém.
Pre účely nahlasovania uvedených prípadov má prevádzkovateľ zverejnené kontaktné údaje na vlastnej internetovej stránke ako i internetovej stránke Mesta Sereď, o postupe nahlasovania zákalu vody boli informovaní aj správcovia bytov.
10. Na fotografiách, ktoré nám čitatelia posielajú je často vidno, ako na niektorých uliciach mesta Sereď tečie až značne zakalená voda. Ak teda RÚVZ tvrdí, že aj takto zakalená voda je kvalitná, Vy osobne by ste takúto vodu pili ? Vyprali by ste v nej napr. biele prádlo ? Platili by ste za takúto vodu plnú sumu, ktorú Vám vodárne účtujú ?
Je zodpovedaná v otázke číslo 9.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.