Starosta Macho sa voči poslancovi správal arogantne, verejne ho ponižoval a urážal.
Šoporňa | Poslanec OZ v Šoporni Jozef Nahácky na SOL uverejnil svoj článok a videozáznam z návštevy na OÚ, kam ako poslanec - volený zástupca občanov prišiel nazrieť do účtovných dokladov obce. Ide o listiny, ktoré za žiadnych okolností nesmú byť utajované ani pred úplne bežným občanom, nieto ešte pred poslancom OZ. A ide o doklady, ktoré v súlade so zákonom 211/2000 Z.z. má právo dostať každý občan, ktorý o to požiada.
Ako vidieť z videozáznamu, na obecnom úrade namiesto splnenia si povinnosti ako voči občanom a poslancovi OZ sa odohralo divadlo, ktoré sa snažil "režírovať" starosta obce Adrian Macho. Nielenže starosta Macho z nepochopiteľných príčin jednoducho poslanca neodkázal na účtovníčku, ale verejne ho ponižoval, a do úradnej agendy miešal veci čisto osobného charakteru, účelovo zavádzal verejnosť a evidentne sa snažil manipulovať celé stretnutie.
S videozáznamom sme sa vybrali za odborníkom po dlhé roky sa venujúcim problematike samospráv a požiadali sme ho o názor na konanie starostu.
V prvom rade starosta nie je neobmedzeným vládcom obce. Starosta je výkonným orgánom obce a jej štatutárom nesúcim skutočne veľkú právnu zodpovednosť.
Právomoci v samospráve sú rozdelené medzi poslancov a starostu. Pre priblíženie veci širokej verejnosti zjednodušenie – obecné zastupiteľstvo rozhoduje – starosta vykonáva. Samozrejme, zároveň nesie zodpovednosť za zákonnosť rozhodnutí a konania obce. Z toho dôvodu má starosta napr. možnosť protizákonné uznesenie zastupiteľstva vetovať.
To, že si účelovo ako starostovia, tak veľa krát aj problematiky neznalí poslanci svoje práva a povinnosti (ale aj zodpovednosť) vysvetľujú rôzne, je pri určitých konaniach pochopiteľné. Aj tu však platí staré známe – „kde nie je žalobcu, tam nie je sudcu.“
Čo konkrétne hovorí zákon, na ktorý sa starosta a poslanec OZ odvolávajú?
Zákon 369/1990 Z.z. v § 11 Obecné zastupiteľstvo
(4) Obecné zastupiteľstvo rozhoduje o základných otázkach života obce, najmä je mu vyhradené
a) určovať zásady hospodárenia a nakladania s majetkom obce a s majetkom štátu, ktorý užíva, schvaľovať najdôležitejšie kony týkajúce sa tohto majetku a kontrolovať hospodárenie s ním
Poslanec OZ je teda de facto kontrolným orgánom obce, čo mu priamo vyplýva a z § 11 zákona o obecnom zriadení. Zákon teda poslancov priamo zmocňuje ku kontrolovaniu práce starostu a obecného úradu.
Poslanec žiadajúci akékoľvek doklady týkajúce sa hospodárenia obce (zmluvy, faktúry, rozpočet a pod.) nepotrebuje od nikoho žiadne poverenie - ide o právo, ktoré mu vyplýva z mandátu.
Obecné zastupiteľstvo je zložené z fyzických osôb – poslancov, ktorí sú volení individuálne, jednotlivo zložili sľub poslanca a každý sa individuálne zodpovedá voličom. Obecné zastupiteľstvo je obrazne povedané „imaginárnou fikciou“.
Mandát poslanca je neobmedzený a nik ho teda nemôže limitovať v jeho uplatňovaní, šikanovať či tlačiť k nejakému konaniu. To, čo predviedol starosta obce Šoporňa Macho pri stretnutí s poslancom Naháckym je ukážkou neprofesionálneho konania voleného zástupcu, manipulácie s poslancom OZ a rozsiahlej arogancie moci, ktorú predmetný volený zástupca evidentne nedokázal absorbovať.
To, že na pôde obecného úradu niekoľko krát starosta poslanca verejne nazval hlupákom, svedčí už len o absencii elementárnej slušnosti, zanedbanej výchovy, arogancie a primitívneho správania na verejnosti voči inému volenému zástupcovi občanov.
Obecné zastupiteľstvo zložené z poslancov OZ , teda individuálne jedincov poslancov, teda rozhoduje o zásadách hospodárenia v obci. Chceme snáď spraviť z jednotlivých poslancov nesvojprávnych jedincov?
Na obci nie je NIČ TAJNÉ. Čo nie je tajné, to je VEREJNÉ. A verejné pre každého. Je len na starostovi, či nielen poslancovi, ale aj občanovi poskytne všetky inforácie bez obštrukcií, alebo ho odkáže na zákon o Slobodnom prístupe k informáciám. A prípadne aj zverejňovanie informácií cez tento zákon bude komplikovať.
Vo videu išlo aj o zverejňovanie faktúr. Faktúra musí byť zverejnená a to v podobe umožňujúcej nahliadnutie do celého obsahu faktúry, teda nemôže byť zverejnená iba jej hlavička, ale musí byť rozkliknuteľná. Nie je podstatné, či sa k faktúre občan / poslanec nevie dostať pre chybu systému, alebo pre absenciu príslušného softvéru vo svojom počítači, keď príde na úrad, úradník tam má byť pre neho a volení zástupcovia majú mať radosť z aktívneho občana. Ak teda nemajú záujem niečo pred občanmi tajiť...
O kolektívnom rozhodovaní zastupiteľstva a zodpovednosti za rozhodnutia, si napíšeme inokedy. Zatial snáď iba - ak orgán obce kolektívne rozhodne o veci, ktorú následne prokuratúra vyhodnotí ako protizákonné rozhodnutie, nastupuje trestnoprávna zodpovednosť poslancov hlasujúcich za predmetné rozhodnutie. Poslanci síce hlasujú v zbore, no individuálne. Toto i s najväčšou pravdepodobnosťou väčšina poslancov neuvedomuje, alebo uvedomovať pre vlastný „dobrý pocit“ nechce.
To, že poslanci veľa krát veciam, za ktoré hlasujú vôbec nerozumejú, ich neospravedlňuje. Majú možnosť problematiku si nechať vysvetliť. Ak sú im predložené podklady starostom, prednostom a pod. a nie je záujem pridať k problematike vysvetlenie, mal by poslanec zvážiť hlasovanie a rozmýšľať, či by obdobne konal aj vo veciach týkajúcich sa jeho osoby, majetku či vlastnej rodiny.
Volený post dáva jedincom neskutočnú moc rozhodovať o veciach verejných a životoch nás všetkých, preto by v praxi malo platiť, že občania sa pri voľbách rozhodujú naozaj zodpovede a nedávajú svoje hlasy priateľom, ale ľuďom, ktorí svojou činnosťou a postojmi už v minulosti dokázali čestnosť, zásadovosť a neskorumpovatelnosť. Inak sa v spoločnosti ďalej nepohneme.
Video k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.