Súdruhovia samozrejme zatĺkali a nezrušili ani povinné prvomájové sprievody, aj keď bol mrak práve nad Východnou Európou.
Pred 33 rokmi, v roku 1986, prišlo k sérii výbuchov v černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine (vtedy časť Sovietskeho zväzu). Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky.
Haváriu spôsobila lajdáckosť a nekompetencia. Reaktor mal totiž prejsť experimentom, ktorý mala vykonať iná smena, špeciálne vyškolená na takúto prácu. Experiment bol však kvôli nadchádzajúcim májovým oslavám a elektrine, ktorá bola potrebná na splnenie výrobného plánu, odložený o deväť hodín. Toto oneskorenie znamenalo, že experiment museli vykonať iní zamestnanci, než tí, ktorí ho pripravili. Nočná smena bola zložená z menej skúsených operátorov.
Rádioaktívny mrak postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu. Súdruhovia samozrejme zatĺkali a nezrušili ani povinné prvomájové sprievody, aj keď bol mrak práve nad Východnou Európou. Tí šťastnejší sa o havárii dozvedeli zo zahraničných médií.
Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 000 ľudí. Približne 70 % rádioaktívneho spadu skončilo v Bielorusku. Nehoda zvýšila obavy o bezpečnosť sovietskeho jadrového priemyslu, spomalila na mnoho rokov jeho expanziu a zároveň nútila sovietsku vládu prehodnotiť mieru utajovania. Nástupnícke štáty po rozpade Sovietskeho zväzu – Rusko, Ukrajina a Bielorusko dodnes nesú bremeno pokračujúcich nákladov na dekontamináciu a liečenie ochorení spôsobených černobyľskou haváriou.
Je ťažké presne zaznamenať počet úmrtí spôsobených udalosťami v Černobyle – odhady sa pohybujú od stoviek po stovky tisíc. Počet ľudí, ktorí sa aj vďaka utajeniu narodili zmutovaní, nikto nezráta.
Prvý prechod kontaminovaných vzdušných más cez územie Slovenska zo severovýchodu zachytili v noci z 29. na 30. apríla 1986 kontrolné merania na jadrovoenergetických zariadeniach. Druhá vlna z juhovýchodu prešla z 3. na 4. mája a z rovnakého smeru tretia vlna 7. a 8. mája 1986.
Zdroj: Post Bellum.sk, Internet
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.