Úspešnosť projektu BEZPEČNÉ MESTO je nespochybniteľná
Sereď | Sú tomu zhruba dva roky, čo sme začali robiť rozhovory s drogovo závislým sereďanom Radom. Publikovali sme ich ako na SeredOnLine.sk, tak na ostatných serveroch a boli vyhotovené z dôvodu prevencie proti drogám - reálny a autentický pohľad drogovo závislého človeka by mal odradiť a hlavne deti od siahnutia po prvej dávke drogy.
Pod článkami týkajúcimi sa nielen samotnej reportáže, ale aj následne návštev Rada v niektorých základných školách sa objavili rôzne diskusné príspevky. Niektoré tento spôsob prevencie odsudzujú. Neberieme nikomu jeho názor, no celý projekt bol a je priebežne konzultovaný s odborníkmi, ktorí sa o predmetnom spôsobe prevencie vyjadrili pozitívne. Pozitívne reakcie boli aj u riaditeľov a učiteľov škôl a hlavne u samotných žiakov.
Myslím si, že slušným meradlom úspechu je sledovanosť predmetného materiálu, v tomto prípade hlavne samotných videí a tá nás naozaj vyslovene prekvapila. Už pred necelým rokom sme priniesli informáciu, že autentické skúsenosti drogovo závislého človeka na nami vyhotovených videách si preukázateľne dobrovoľne a bez akejkoľvek reklamy pozrelo zhruba 25 000 divákov.
Dnes sa môžeme pochváliť sledovanosťou ešte väčšou. Hlavný rozhovor vo videu http://www.youtube.com/watch?v=PEV7cTc5d60 si doteraz preukázateľne pozrelo 61 586 divákov a ostatné rozhovory s týmto mladíkom viac ako 100 000 divákov. To je úspech časti projektu BEZPEČNÉ MESTO, ktorý neočakával určite ani samotný Rado, ktorý sa múdro v rozhovore vyjadril, že ak čo i len jedno dieťa na základe ním odprezentovaných skúseností nesiahne po droge už bude spokojný.
Samozrejme, že ťažko zistíme, koľko detí predmetné video odradilo od možno osudnej prvej dávky drogy, no takto to už pri prevencii býva. Preto, preventívne projekty nepatria medzi najobľúbenejšie ani u politikov, ktorí zo všetkého očakávajú okamžité výsledky a preto do prevencie je vkladaných minimum finančných prostiedkov.
O tom, či radšej prevenciu alebo až následne represiu by sa pochybovači mohli spýtať rodín, ktoré vďaka drogovo závislým a hlavne deťom prišli nielen o majetky ale v podstate aj celé rodiny.
Ako v tomto tak v podobných projektoch zameraných na ochranu detí budeme pokačovať aj v nasledujúcom období. Považujeme toto rozhodnutie za to najlepšie, nakoľko v našom meste je drogovo závislých mladých ľudí stále viac.
Ak majú čitatelia nápady ako pomôcť prevencii protái drogám ešte viac, kontaktujte nás. Uvítame vaše návrhy a pripomienky. Ide o naše mesto a naše deti.
Ďakujeme.
Monika a Miloš Majko, autori projektu
Video k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.