V Šintave platia obecných úradníkov vysoko nadštandardne
Koniec minulého roka sa v Šintave niesol okrem rozdávania darčekov pod stromček aj mimoriadnym Obecným zastupiteľstvom, ktoré na 28.12.2015 večer zvolal starosta obce Miroslav Holička. Prekvapením pre obyvateľov obce, ako určite aj pre samotných poslancov bol "studený odchov", ktorý bol vedením obce pravdepodobne zvolený. Nenapadá ma nič iné, ako dôvod zimy v zasadačke Obecného úradu ako snaha čo najskôr predložené materiály schváliť a najmä diskusiou obyvateľov sa dlho nezaoberať. Túto moju úvahu potvrdzuje aj fakt, že starosta obce do obvyklého programu rokovania OZ nezaradil bod Diskusia občanov, ba dokonca zašiel oveľa ďalej a "zabudol" do programu zaradiť dokonca bod Interpelácia poslancov zastupiteľstva. Našťastie na túto situáciu pamätá zákon, ktorý poslancovi dáva právo interpelovať vedenie obce - nuž čo by sme to asi mali za demokraciu keby nám tu vládli diktátori ?
Myslím si, že pre ťažko skúšaných obyvateľov Šintavy a ich motorové vozidlá je možné za najdôležitejší bod rokovania považovať rozpočet obce, ktorý na predchádzajúcom OZ schválený nebol, pretože v ňom neboli dostatočné finančné prostriedky na opravu ciest. Je zaujímavé, ako rýchlo boli peniaze na cesty nájdené - stačilo aby poslanci vyjadrili svoj názor na predchádzajúcom zastupiteľstve.
Prítomných občanov určite zaujala diskusia o platoch pracovníčok Obecného úradu a ZOS. Poslanec Šimulčík z dostupných údajov vypočítal, aké môžu mať platy úradníčky so stredoškolským vzdelaním. Nájde sa snáď niektorý z občanov koho nezaskočila informácia, že v rozpočte obce so zhruba 1800 obyvateľmi boli naplánované finančné prostriedky priemerného hrubého platu na 1 úradníčku Obecného úradu vo výške 1 214,- Eur? V diskusii nik z poslancov OZ ani z vedenia obce nespochybnil uvedenú výšku naplánovaných finančných prostriedkov na platy úradníkov.
Pozrime sa ako rástli platy počas rokov (podrobnejšie viď priložená príloha prezentácie):
Teda nie že by niekto závidel. Ohodnotenie práce na Slovensku je vo všeobecnosti ťažko zaostávajúce za vyspelými krajinami EÚ. Myslím si však, že hlavne vo verejnej správe sa musíme pozerať trošku okolo seba a preto stojí za spomenutie návrh poslanca Šimulčíka, aby finančné prostriedky na priemerný plat boli znížené pre jedného zamestnanca úradu na výšku 1 079,- Eur. (bez starostu a kontrolórky obce). Týmto návrhom poslanca Šimulčíka by obec ušetrila 12 300,´Eur ročne, čo je viac ako 300 000 Sk. Otázkou už len zostáva, či aj toto nie je ešte stále vysoko nadštandardný plat v obci, ktorú prejsť bez poškodenia si auta na početných výmoloch a jamách je značne problematické.
Predpokladám, že tento názor bude mimoriadne negatívne prijatý tými, ktorých sa dotýka. Dovolím si povedať, že hlavne z neznalosti problematiky. Už poslanec Šimulčík verejne prezentoval platy napr. úradníkov v krajskom meste, kde stredoškolák na mestskom úrade má plat vo výške cca 850,- Eur. Pripomínam, opakujem a zdôrazňujem, že v Šintave bolo navrhnutých 1 214,- Eur. Pracovník s vysokoškolským vzdelaním na spomenutom úrade v krajskom mesta v riadiacej funkcii, s priemerom piatich podriadených a teda s príslušnou zodpovednosťou má plat zhruba 1 100,- Eur mesačne. V Šintave je to znovu 1 214,- Eur. V tejto súvislosti si teda neodpustím poznámku, ako strašne musia pukať závisťou úradníci Obecných úradov v okolitých obciach.
O návrhu na zníženie finančných prostriedkov predloženom poslancom Šimulčíkom sa hlasovalo. Za zníženie platov NEzahlasovali poslanci OZ : JUDr. Slavomír Klokner, Ing. Michal Lipovský, PharmDr. Alena Matulová, Roman Matušica, Ing. Marta Mizerová, Martin Polák, čím prispeli k nadštandardným platom úradníčkam.
Záverečná diskusia poslancov vedená starostom obce týkajúca sa možného úveru (!) práve na opravu ciest, tak vyznieva komicky - na jednej strane rozhadzovanie verejných finančných prostriedkov na vysoko nadštandardné platy a na strane druhej ďalšie zadlžovanie obce? Tu už naozaj aj maximálna tolerancia musí ísť bokom a prísť by mala otázka - kde je zodpovednosť poslancov?
Alebo inak. Ako to už bolo spomenuté aj v reportáži TV Markíza a v správe Najvyššieho kontrolného úradu, takéto veci sa môžu stať iba tam, kde sú ochotní za zákazku zaplatiť podstatne viac ako je riadne vysúťažené, ba možno dokonca ako si dodávateľ žiada.
Poznámka autora: V tomto materiáli som vychádzal z informácií, ktoré odzneli na verejnom rokovaní Obecného zastupiteľstva a verejne odprezentovanej a následne nám poskytnutej prezentácie poslanca Ing.PhDr. Jána Šimulčíka, PhD, uznesení a zápisnice OZ.
To len pokiaľ by sa pán starosta Miroslav Holička rozhodol na moju osobu podať ďalšie trestné oznámenie.
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.