Za Mečiara z NR SR vylúčeného poslanca Františka Gauliedera zrazil vlak.
Dnes v ranných hodinách verejnosť šokovala správa o smrti bývalého poslanca NRSR Františka Gauliedera z Galanty. Jeho vozidlo s dokladmi bolo políciou nájdené v oblasti Trnovca nad Váhom a následne bolo nájdené jeho telo na železničnej trati Šaľa - Nové Zámky bez známok života.
František Gaulieder bol komunálnym politikom v Galante a patril k významným kritikom súčasného primátor Petra Pašku. Motív Gauliederovho konania zatiaľ s istotou potvrdený nie je.
S Františkom Gauliederom sme sa stretli na sympóziu ETIKA A POLITIKA konanom v historickej budove NRSR v uplynulom týždni a dohodli sme konečný termín verejnej diskusie na tému politika 90-tych rokov a dnes, v našom štúdiu na koniec budúceho týždňa. František Gaulieder dokonca súhlasil s prítomnosťou bývalého podpredsedu HZDS Arpáda Matejku za jedným stolom.
Bližšie informácie prinesieme po ich získaní. Zároveň prinesieme aj videozáznam pravdepodobne z jeho posledného verejného vystúpenia, kde hovoril o temnej minulosti novodobých dejín Slovenskej republiky.
O Františkovi Gauliederovi vo wikipedii nájdete tieto informácie:
František Gaulieder (* 18. január 1951)[1] – † 25. marec 2017[2]) bol slovenský politik, bývalý poslanec Národnej rady SR. Svojho mandátu bol zbavený 4. decembra 1996. Tento krok Ústavný súd označil za protiústavný.
Strata poslaneckého mandátu
V novembri 1996 sa vo svojom vystúpení na zasadnutí Národnej Rady Slovenskej republiky kriticky vyjadril k praktikám a spôsobu vládnutia tzv.„Mečiarovej vlády, po voľbách v roku 1994”. Gaulieder z HZDS vystúpil pre nesúhlas s jeho politikou.[6]
4. decembra 1996 členovia Mandátneho a imunitného výboru, v ktorom malo väčšinu HZDS, prijali na návrh poslanca Dušana Macušku (HZDS) uznesenie, v ktorom berú na vedomie vzdanie sa poslaneckého mandátu poslancom Gauliederom. Krátko pred 22. hodinou prijali uznesenie všetci poslanci NR SR.[7] V hlasovaní č. 38 o správe Mandátového a imunitného výboru o nastúpení náhradníkov na uprázdnené mandáty poslancov NR SR a o uznesení v ktorom NR SR berie na vedomie, že p. František Gaulieder sa vzdal funkcie poslanca NR SR konanom 4. decembra 1996 z 136 prítomných hlasovali všetci, za hlasovalo 77 poslancov, proti návrhu 59, nikto z poslancov sa nezdržal.[6]
Riešenie kauzy Ústavným súdom
Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol, že parlament porušil Gauliederovo ústavné právo. Bolo to jedno z najsledovanejších rozhodnutí súdu.[8]
Dopady kauzy
Vtedajší predseda parlamentu a neskorší prezident, Ivan Gašparovič mal požiadať poslanecký klub o možnosť nehlasovať o odobratí Gauliederovho mandátu. Na otázku českého Týdne, prečo nehlasoval proti uzneseniu, odpovedal: „No protože jsem žádal, abych se k této věci vůbec nemusel vyjadřovat jako předseda Národní rady (NR). S tím, že jsem měl svůj názor. A jsem velmi rád, že jej potvrdil i ústavní soud. Ano, řekl jsem, že NR udělala chybný krok. Souhlasím, byla porušena občanská práva a já byl při tom. Jen znovu opakuji: nehlasoval jsem, poté co jsem vystoupil v klubu, že nebudu hlasovat.“[9] Naznačenie bývalého hovorcu Luboša Juríka, že nehlasovanie súviselo s Gašparovičovým podielom na privatizácii Nafty Gbely prezident odmietol.[9] Téma sa objavila aj tesne pred prezidentskými voľbami 2009 kde kandidát Gašparovič v televíznej debate poprel hlasovanie za odvolanie. Prehľad z hlasovania č. 38 však predsedov hlas zaznamenal.[6] V júni 2013 Pavol Frešo (predseda SDKÚ–DS) prirovnal Gauliederovu situáciu k situácii (ne)vymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. „Teraz sa má prezident rehabilitovať, lebo vtedy bol priamym účastníkom vylúčenia tohto poslanca,“ povedal Frešo.[10]
Zbavenie mandátu bolo považované za príklad „hrubého porušovania princípu slobodného mandátu“.[11]
V nasledujúcich parlamentných voľbách Gaulieder do parlamentu nekandidoval.[4]
Zdroj: Wikipedia
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.