Musia si občania platiť za verejnú kanalizáciu aj keď nie je ich?
Tento článokje voľným pokračovaním môjho predchádzajúceho článku „Úradník v danej veci rozhodol skôr, ako začal pojednávanie“.
V predchádzajúcom článku som sa venoval boju so štátnym šimlom, ktorý mal na sebe dres OÚ ŽP. Ako som v závere spomenul, na prerokovávaní problému sa vynoril ďalší, o ktorom považujem za potrebné informovať obyvateľov nášho mesta. Predkladateľ návrhu na výrub lipy na Dolnomajerskej, Naša domová správa s.r.o. (NDS) uviedol, že kanalizácia, na ktorú sú napojené jednotlivé činžiaky nemá majiteľa, doslovne „je nikoho“. V legislatívnych dokumentoch som sa stretol s definíciou že: „Verejnou kanalizáciou sa rozumie prevádzkovo samostatný súbor objektov a zariadení slúžiacich verejnej potrebe na hromadné odvádzanie odpadových vôd umožňujúcich neškodný príjem, odvádzanie a spravidla aj čistenie odpadových vôd.“ Pýtam sa: ako môže vec, ktorá slúži verejnej potrebe obyvateľov mesta a nachádza sa na mestskom pozemku, byť nikoho?S touto otázkou som sa obrátil na stretnutí občanov s vedením mesta 8.9.14 na p. primátora. Ten len potvrdil, že ZsVS sa bráni prevzatiu tohto úseku kanalizácie. Medzi ich hlavné argumenty patrí neexistujúca dokumentácia a údajne častá (alebo len občasná nefunkčnosť? lebo z vyjadrení zástupcu domovej správy to nie je celkom jasné. Zástupca NDS ďalej uviedol, že potreba kanalizáciu prečisťovať však stojí peniaze. D)ôvodom jej (občasnej?) nefunkčnosti má byť stromoradie, ktoré je vysadené priamo nad kanálom čo je v rozpore s tzv. „kanálovým zákonom“ č.442/2002. Ten ale pochádza z r. 2002 a upravuje potrebu vysádzať stromy a dreviny v min. vzdialenosti 1,5 m od pozdĺžnej osi kanála ak má tento svetlosť 300 mm. Ale čo v takom prípade, ako je tento? Zákon bol vydaný rovných 40 r. po tom, ako boli vysadené stromy nad ním. Majú spomenuté stromy smolu a prví nájomníci boli málo predvídaví, že nepamätali, že o 40 r. štát vydá takýto zákon? Alebo v intenciách tohto zákona pošleme do komína aj ostatné stromy, ktoré nespĺňajú toto kritérium, aj keď ničomu neprekážajú, len aby sme naplnili literu zákona? Nepochybujem o tom, že by sa takéto stromy v Seredi ešte našli aj inde. Zastávam však názor že vždy existuje nejaké riešenie ako len rozprávať o tom ako sa to nedá, ako do toho vstupujú právnici, ako to stojí peniaze a iné, slušne povedané výhovorky. Som presvedčený, že riešenie tohto problému sa dalo nájsť celkom určite skôr ako za ostatných niekoľko rokov dozadu, kedy sa zainteresovaní (ZsVS - Mesto Sď - NDS ) len schádzali bez akéhokoľvek výsledku. Len v tomto roku to už bolo 5x!! A stále rovnaký výsledok: žiadna dohoda. Pohľad na problém dostatočne razantne prezentoval p. primátor.Viď video https://www.youtube.com/watch?v=hlhKxHKy6YM&list=UUNYlMnsYMXdBVI62TZAlaZg.
Na stretnutí sme si mohli vypočuť, že ZsVS má argumenty a právnikov, prečo to odmietajú prevziať. Mesto má svoje argumenty tiež. „Nikto to neodovzdal, nikto to neprevzal!“ Takže obyvatelia, ktorí si platia za služby v stočnom si musia priplácať aby mohli užívať svoje byty ešte aj za prečistenie kanála hoci nie je ich! A čo mesto? Ako chráni týchto ľudí. Len tým, že sa pravidelne schádzajú a nič nevyriešia? Je kanalizačné potrubie na verejnom, teda mestskom pozemku, alebo nie je? Slúži, alebo má slúžiť verejným potrebám občanov mesta? Pán primátor tvrdí že si to vyžaduje veľké investície. Zamyslel sa nad tým, čo a koľko by sa dalo z tohto problému odkrojiť, keby financie z mestského rozpočtu dostali inú prioritu? Dôležitejšie ako funkčnosť základných zariadení, kam patrí aj kanalizácia je zrekonštruovaný amfiteáter alebo umelý trávnik ? Samozrejme, že si nedovolím komentovať (ne)úspešnosť predchádzajúcich rokovaní, lebo nepoznám podrobne ich obsah. Ale dovolím si položiť otázku: Prečo si občasné prečisťovanie verejnej kanalizácie musia platiť obyvatelia žijúci v domoch, ktoré sú napojené na túto kanalizáciu, ktorá im nepatrí? Nežijú snáď títo ľudia v Seredi? Ak je problém v legislatíve, tak sa je treba spýtať: akú iniciatívu vyvinuli členovia samosprávy vrátane primátora, aby prostredníctvom ZMOS-u iniciovali podanie návrhu zákona, ktorý by riešil tento „kanalizačný“ problém? Veď mesto Sereď je členom ZMOS-u. Majú vôbec obyvatelia z Dolnomajerskej č.1129 nejakú nádej že to kompetentní vyriešia?
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.