Patagónia I.
Patagónia
Už od ranného veku ma zaujímali miesta od nás hodne vzdialené. Medzi také patrí aj rôznymi prívlastkami ako nehostinný kus zeme a pod, označovaná rozsiahla časť Juhoamerického kontinentu, Patagónia. Moje rozhodnutie vybrať sa „na koniec sveta“ posilňovali čoraz častejšie prezentácie niektorých mladých Slovákov, ktorí tento vzdialený kút sveta navštívili. Patagónia zaberá celú južnú časť juhoamerického kontinentu a je súčasťou dvoch krajín, Argentíny a Chile. Delí sa na Patagónia Atlantica, je to tá časť územia, ktorá má priamy súvis s vodami Atlantického oceánu a Patagónia Andina, ktorej zasa patrí vnútro kontinentu z oboch stranách Ánd.
Patagónia je zväčša označovaná ako nehostinný kraj s neustále dujúcimi vetrami a treba dodať že v oblasti Ánd aj s častými dažďami. Nie je vraj zvláštnosťou, keď tam v kuse vodorovne prší aj 7 dní. Našťastie, takúto skúsenosť som nemal.
Patagónia Atlantica
Do atlantickej Patagónie patrí aj celé územie ostrova Ohňová Zem -Tierra del Fuego (TdF) Rovnaký názov má aj argentínska provincia, ktorej správnym centrom je asi 55 tisícové mesto Ushuaia (68°18´51“ W a 54°48´59“S) ktoré je celkom regulárne najjužnejšie položené mesto na Zemi. Meridián 68°19´09“ W rozdeľuje TdF na menšiu Argentínsku časť a väčšiu Chilskú časť. Prečo dostala názov Ohňová Zem? Jedna z verzií hovorí, že v časoch, keď slávny moreplavec Magallean hľadal cestu, ako oboplávať kontinent, sa plavil pri pobreží, kde neustále plápolali mohutné ohne. Tie im slúžili sťaby majáky, roztrúsené po pobreží. Ohne však nikto nezakladal a ani neudržiaval. Bol to dôsledok horiaceho plynu, ktorý unikal zo zeme. Ohňová Zem je známa svojimi bohatými zásobami zemného plynu aj dnes. Môže to byť jeden z dôvodov, prečo o toto územie sa dlho sporili dva susediace štaty: Argentína a Chile. A sporia sa stále o niečo. Posledný vážny konflikt, reálne hroziaci vojnou medzi oboma krajinami, v deväťdesiatych rokoch úspešne zažehnával nebohý pápež Ján Pavol II.
Na Ohňovú Zem sa dá najrýchlejšie dostať lietadlom, za pomerne primeranú cenu s ohľadom na vzdialenosť od BsAs (3080 km) a podmienky cestovania po zemi (step a prašné cesty). Navyše, pri troche šťastia si môžete urobiť pekný obraz o tejto časti zemegule, pretože lietadlo veľmi dobre kopíruje pobrežie Atlantiku. Po asi 3 a ¾ hod. lete z BsAs pristane DC-čko v Ushuaia. Ak použijete na cestu z Európy do Argentíny Aerolinas Argentinas, získate značné zľavy na prepravu po krajine práve s týmito aerolinkami. Ich servis sa vyrovná (aj na domácich linkách) s hociktorými európskymi aerolinkami!! Ushuaia je situovaná na brehu morského kanála Beagle, na druhej strane ktorého je celá reťaz drobných ostrovov, patriacich Chile. Najväčší z nich Isla Navarino, prešli aj mladí Slováci, ktorí tam zanechali zapichnutú slovenskú vlajku. Ihneď za mestom vystupujú z mora početné hrebene hôr. Jeden z nich, Martial, poskytuje nádherné výhľady na široké okolie a môžete si tam siahnuť na ľadovec aj v lete. V zime (júl, august) tam trénujú zjazdoví lyžiari z Európy. V okolí je niekoľko národných parkov, z ktorých najznámejší je NP Tierra del Fuego. Z Ushuaia je vzdialený okolo 11 km. Všade, kam človek nazrie cítiť, že je to svetu odľahlý kraj a preto zachovalý. To (okrem zemepisnej polohy) bude jeden z dôvodov stúpajúceho záujmu turistov z celého sveta. Ushuaia bola v minulosti známa aj ako gulag Argentíny. Dodnes sa zachovali v NP T.d.F. zvyšky úzkokoľajnej železnice známej ako Tren del fin del mundo (vlak na konci sveta). Železnička v minulosti slúžila na prepravu vyťaženého dreva. Z konca 18. až po začiatok 20. storočia tu bola väznica pre nepohodlných ľudí, ktorí odtiaľto nemali prakticky žiadnu šancu uniknúť. A v tamojších drsných podmienkach rastie drevo kvalitné. Dnes zvyšky tejto železničky slúžia výlučne turistom. V budove niekdajšej väznice je dnes múzeum. Vďaka turizmu sa za posledných 15 r. zväčšil počet obyvateľov Ushuaia z 18 tis. na dnešných asi 55 tis. Okrem už spomenutého NP T.d.F. je turisticky atraktívna plavba po kanáli Beagle. Na roztrúsených drobných ostrovčekoch dominujú morské kormorány, tulene a tučniaky. Na žiadnom z nich však tučniaky a tulene spolu nekoexistujú. V NP možno stretnúť zajace a polárnu líšku, s ktorou pojem plachosť sa takmer nedá spojiť. Osobitný záujem vyvolávajú ďatle s červenou hlavičkou (tzv. carpinteros) práve pre svoju vysokú plachosť vidieť ich je ozaj vzácne. Čo to znamená, keď do prírody zasiahnu jej horliví ochrancovia, ktorí si pomýlia sever s juhom a importujú do krajiny bez prirodzených nepriateľov kanadských bobrov, si môžete pozrieť z obrázkov. Dnes za jeden bobrí chvost vyplácajú miestne úrady 5 USD !!
Z Ushuaia sa dnes organizujú plavby na veľkých zaoceánskych lodiach k pobrežiu Antarktídy. Celé to trvá okolo 7 dní. Takýto exkurz Vás ale vyjde viac ako celá cesta na juhoamerický kontinent. Keďže ale nie som bývalý prezident SR, návštevu tohto kontinentu som odložil na neurčito...
Fotogaléria k článku:
Popis: pohľad z prístavu na Ushuaia
Popis: Tu končí Panamerikána Aljaška-Ohňová Zem
Popis: Kanal Beagle z Martial-u
Popis: NP T.d.F. záliv Enseňada
Popis: Ráno v Ushuaia
Popis: vláčik na "konci sveta"
Popis: NP T.d.F., záliv Enseňada
Popis: kaukén, hus patagónska
Popis: kormorán morský na hniezde
Popis: stavebné dielo bobra kanadského..
Popis: Víta Vás Ushuaia
Popis: Martial
Popis: NP T.d.F., záliv Enseňada, Isla Redonda
Popis: NP TdF, žel. stanica "na konci sveta"
Popis: TdF z lietadla
Popis: ostrovček v kanáli Beagle
Popis: letovisko morskej fauny z kanála Beagle
Popis: Ushuaia
Popis: León de mar- tuleň leví
Popis: NP T.d.F. jazero Roca
Popis: TdF z lietadla
Popis: vegetácia na ostrove
Popis: Ushuaia, Aeropuerto
Popis: Ushuaia
Popis: Ushuaia, 22:36
Popis: na jazere Roca
Popis: ..a čo po ňom zostane
Popis: vláčik na "konci sveta"
Popis: na brehu jazera Roca
Popis: Aerolinas Argentinas en operation
Popis: maják, detail
Popis: hniezdenie kormoránov
Popis: ??
Popis: vegetácia na ostrove
Popis: záliv Lapataia
Popis: Kanal Beagle aj s letiskom
Popis: pred odletom..
Popis: Martial
Popis: Raňajky na palube AA
Popis: vláčik na "konci sveta"
Popis: NP T.d.F. záliv Enseňada
Popis: NP T.d.F.
Popis: NP T.d.F., záliv Enseňada
Popis: maják v kanáli Beagle
Popis: bobule calafate
Popis: NP T.d.F. koniec kanála Beagle
Popis: Jazero Roca
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.